Článek
Ničivé tornádo zasáhlo několik jihomoravských obcí poslední červnový čtvrtek. Hodaň hned v pátek na sociální síť Instagram umístil příběh, v němž se snažil zneužít obrovské solidarity lidí zděšených následky řádění přírodního živlu.
Sice se nepodařilo prokázat, že by nějaké peníze na svůj účet dostal, ale zneužití loga Diecézní charity nadělalo i tak dost škody. Organizace, která vybrala desítky milionů korun, totiž musela složitě vysvětlovat, že se stala obětí podvodu.
Na účtech pro postižené tornádem je už více než miliarda
K soudu státní zástupce Petr Bejšovec přinesl návrh na uzavření dohody o vině a trestu, v níž navrhl mladému muži tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. K tomu požadoval, aby zaplatil charitě odškodné ve výši 250 tisíc korun.
„Byla totiž nucena vysvětlovat veřejnosti, jaký podvod s jejím jménem se obžalovaný pokusil udělat, musela také ujišťovat velký počet dárců, že přispěli na ten správný účet,“ konstatoval Bejšovec.
Kdo před soudem čekal zkormouceného muže, musel být zklamán. Hodaň se už před jednací síní pitvořil, ukazoval vulgární posunky a choval se obscénně, až ho umravňoval přítomný žalobce.
Mladík také namítal, že si nepřeje být natáčen přítomnými novináři, na to mu ale žalobce odsekl, že ostudu si způsobil sám a že to může brát jako součást svého trestu.
Nevídaná vlna solidarity: Nadace vybrala za den 100 milionů korun
Posuňky si Hodaň neodpustil ani v soudní síni, před soudcem Martinem Vrbíkem ale trochu zkrotl a hájil se tím, že byl nakonec sám v postižených vesnicích pomáhat. „Chtěl jsem nějak přiložit ruku k dílu. Nejsem si vědom, že by se na můj účet vybraly nějaké peníze. S charitou jsem se ale po činu nijak nespojil,“ prohlásil.
Senát soudce Vrbíka nakonec dohodu schválil, ačkoli za pokus podvodu a poškození cizích práv mladíkovi hrozilo až deset let vězení. „Mohl způsobit škodu velkého rozsahu a čin spáchal v době živelní pohromy. Způsobil i značnou škodu na pověsti Diecézní charity,“ konstatoval soudce.
„Doznal se, pokusil se vysvětlil, jak ho to celé napadlo. Soud přihlédl k tomu, že pak sám aktivně pomáhal přímo na místě katastrofy. Jeho jednáním nevznikla žádná hmotná škoda, pouze v podobě nemajetkové újmy na straně charity. I proto bylo možno dohodu akceptovat. Obžalovanému hrozilo pět až deset let vězení, ale došlo k mimořádnému snížení trestní sazby. Podmínka byla vyslovena v nejpřísnější možné formě,“ konstatoval soudce Vrbík.
Charita byla se svým nárokem odkázána na civilní řízení.