Článek
Majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela si stěžoval na to, že nemohl nerušeně při soudních jednáních hovořit, porušeno bylo prý i jeho právo na zákonného soudce, vyšetřovatelé prý také chybovali při odběru vzorků kontaminovaného alkoholu. Podle verdiktu ÚS se ale se všemi takovými námitkami už justice vypořádala.
Nejvyšší soud potvrdil míchačům doživotí za metanol
Křepela tak dopadl stejně jako jeho komplic Rudolf Fian, taktéž potrestaný doživotím, který loni také se svou stížností neuspěl. Oba byli potrestáni za obecné ohrožení. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo.
Z Valdic do Zlína s těžkooděnci: Doživotně odsouzený Křepela vypovídal v lihové kauze
Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě, pak pomohl Fianovi namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další lidé se pak podíleli na distribuci po celé republice. Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk.
Námitky obou hlavních aktérů už dříve nevyslyšel Nejvyšší soud a konstatoval splnění všech podmínek pro doživotí. „Obžalovaní prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili společenské hodnoty, a to nenahraditelným a nejen v České republice dosud nevídaným způsobem,“ napsali tehdy soudci.