Hlavní obsah

Mayerová i Babišův obhájce už se seznámili se spisem v kauze Čapí hnízdo

Praha

Plánované seznámení obviněných v kauze Čapí hnízdo s vyšetřovacím spisem už skončilo. V pondělí ráno se na policejní služebnu pražské policie v Kongresové ulici dostavili jak obhájci obviněného premiéra Andreje Babiše (ANO) a někdejší místopředsedkyně firmy Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové, tak osobně i sama Mayerová. Právu to potvrdil její obhájce Josef Bartončík.

Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Ilustrační foto

Článek

„Byli jsme tam plus minus dvě hodiny, i s mojí klientkou. Obdrželi jsme kopie důkazů, které policie nově doplnila do spisu na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství. Mimo jiné šlo o podklady vyžádané v rámci právní pomoci ze zahraničí,“ řekl v pondělí dopoledne Právu Josef Bartončík.

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo. Opět

Krimi

Doplnil, že nyní s klientkou nové dokumenty prostudují. „Dostali jsme lhůtu do konce týdne na naše návrhy na doplnění dokazování. A budeme konkrétní důkazy navrhovat,“ uvedl bez dalších podrobností Josef Bartončík. Policie však nemusí jeho návrhy vyslyšet a vyšetřování může uzavřít i bez nich.

Babiš se pondělního seznamování neúčastnil, za něj si přišel spis prostudovat obhájce Michael Bartončík, starší bratr advokáta Mayerové Josefa Bartončíka.

Obhájce Babiše: Žádné nové důkazy

„Seznámili jsme se se spisovým materiálem, který je obsáhlý, a nyní ho budeme analyzovat. Dostali jsme to v kopii na DVD. Z našeho pohledu se ale nejedná o žádné nové zásadní důkazy, jde spíše o podpůrné materiály,“ sdělil Právu Babišův právník.

Nezveřejněním zprávy o Čapím hnízdě porušilo ministerstvo zákon

Domácí

V kauze údajného zneužití padesátimilionové dotace na výstavbu multifunkčního areálu Čapí hnízdo hrozí soudní dohra Babišovi a Mayerové, a to za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. V případě odsouzení mohou dostat až desetiletý trest vězení. Původně přitom v případu figurovalo až 11 obviněných, mezi nimi i členové Babišovy rodiny či někdejší první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Jeho stíhání i dalších tří lidí ale zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni pak zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Majitel Čapího hnízda se propadl do ztráty

Ekonomika

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci 50 milionů korun v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka a nyní manželka Monika. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok.

Vyšetřovatel končí za týden

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Kauzu od počátku vyšetřoval pražský kriminalista Pavel Nevtípil, který však podle dřívějších informací serveru Ekonomický deník míní případ uzavřít s návrhem na podání obžaloby a poté od policie odejít. Stát se tak má podle důvěryhodného zdroje Práva dokonce už za týden, tedy k 31. květnu.

Výběr článků

Načítám