Článek
V roce 2015 musela policie řešit celkem 247 628 skutků, což je o 14 procent méně než v předchozím roce. Policistům se povedlo objasnit zhruba polovinu všech případů, tedy u 126 tisíc trestných činů našli pachatele. Kriminalisté loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 6,2 miliardy korun.
Tradičně největší objasněnost měla policie u vražd, kriminalisté vypátrali pachatele u 148 vražd ze 155 spáchaných. Podle policie stejně jako v předchozích letech převažovaly vraždy motivované osobními vztahy nebo při potyčkách pod vlivem alkoholu nebo drog.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nejvíce klesl počet trestných činů spáchaných v Pardubickém, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a také na Vysočině. Podle nového šéfa kriminálky Michala Mazánka je to i proto, že občané sami začali dbát na prevenci a více si střeží svůj majetek. Odpovídá tomu i pokles majetkových trestných činů, kterých ubylo téměř o pětinu.
Pachatelé v kyberprostoru
Celkem bylo loni stíháno 101 tisíc osob, z toho bylo přes sedm tisíc cizinců a přes dva tisíce mladistvých. Kriminalisté řešili také 286 právnických osob.
Dalšími příčinami poklesu kriminality je hospodářský růst, z něj plynoucí klesající nezaměstnanost a zlepšující se životní úroveň. Přesto tvoří krádeže stále největší část skutků, které musí policie řešit. Je jich celkem 50,2 procent.
Naopak vzrostl počet trestných činů spáchaných v kyberprostoru, a to o 15,5 procent. „Dorůstá i nová generace pachatelů, kteří se více a více pohybují v kyberprostoru," zdůvodnil nárůst Mazánek.
I z toho důvodu posílí řady policistů zhruba 90 odborníků na potírání kyberkriminality. Od dubna navíc bude v provozu speciální útvar na potírání počítačové kriminality, který bude spadat pod Útvar odhalování organizovaného zločinu a bude tvořen dvěma odděleními. Jedno z nich bude řešit závažné trestné činy na internetu a druhé se bude starat o podporu zabezpečení.
Do konce roku 2020 by měly být útvary pro boj s kyberkriminalitou na každém krajském policejním ředitelství.