Článek
11:12 - Sám Kramný se k verdiktu médiím nevyjádřil. Udělala to za něj Rejžková. „Nerozumí mu, nechápe ho. Už delší dobu není v psychické pohodě. Přispěla k tomu výrazně i média, která se na tom honu na něj velmi podílela. Tvrdím a dál budu tvrdit, že všichni byli ovlivněni i tím, co o něm slyšeli. Tváří se divně jen proto, že národ ho zná z vašich záběrů," řekla novinářům Rejžková.
11:06 - „Rozsudek považuji za nespravedlivý. Založilo se tady na jeden z největších justičních skandálů v této zemi. A to nedává zrovna dobrou známku demokratickému a právnímu státu. Podáme dovolání a já osobně se budu snažit dostat se ke všem preparátům, které nám tady byly upírány, a to tím, že bude vypracován nový znalecký posudek jinými znalci, aby je nikdo nemohl napadat. Nic neskončilo," prohlásila po odchodu z jednací síně Kramného advokátka Jana Rejžková.
10:55 - „Rozhodnutí soudu není správné. Petr nic neudělal. Bohužel, chyběly důkazy v jeho prospěch, soud je nepřipustil," uvedla v reakci na verdikt soudu Kramného matka Irena Rychlá.
10:30 - „Dnešní verdikt považuji za správný a akceptuji ho," uvedla před soudní síní žalobkyně Jarmila Večeřová.
10:22 - „Stížnost si nepodávám," uvedl Kramný. Soudce jednání ukončil.
10:19 - Kramný se radí s obhájkyní o tom, zda si podá stížnost proti usnesení, kterým bylo zamítnuto jeho propuštění z vazby, či nikoliv.
10:07 - „Vzhledem ke skutečnostem, které jsem uvedl, musím konstatovat, že krajský soud došel ke správným skutkovým závěrům a stanovil i správnou právní kvalifikaci," prohlásil soudce odvolacího senátu.
10:00 - „Toxikologická vyšetření ve dvou různých českých laboratořích jednoznačně prokázala, že v tělech obětí nebyly žádné toxikologické látky. Znalci naopak potvrdili úraz elektrickým proudem," uvedl Čapka s tím, že další znalecký posudek obhajoby ale toto nepotvrdil a zjistil u obětí počínající zánět střev a sleziny.
„Za celou dobu soudní praxe jsem se nesetkal s tím, co uvedl znalec (Igor) Farkaš. Tento znalecký posudek není objektivní a v mnohém si odporuje. Proto byl vyžádán revizní posudek a ten potvrdil úraz elektrickým proudem," řekl Čapka s tím, že posudek obhajoby není v daném řízení způsobilý.
9:49 - „Obžalovaný se jejich otravu původně snažil svést na Moniku Kramnou. Prý měla deprese a trpěla sebevražednými sklony. I to svědci vyvrátili," konstatoval Čapka a dodal: „Chování obžalovaného bylo nestandardní i po činu. Nejenže se vinu snažil svalit na svoji ženu, ale po návratu do ČR navázal intimní vztahy s jinými ženami," pokračoval soudce.
9:44 - Soudce upozornil i na výpověď polské svědkyně, do jejíhož pokoje byl Kramný odveden. „Tvrdil, že si tam sedl na postel, napil se a šel hned zvracet. To svědkyně jednoznačně vyvrátila. Nic nepil, nezvracel, vypověděla," řekl Čapka.
9:40 - „Podivné je i chování obžalovaného, když tvrdí, že se zbavil všech svršků zemřelých ještě v hotelu. Za situace, kdy obviňuje jeho personál," poukázal na další abnormalitu v Kramného výpovědi Čapka.
9:34 - „Obžalovaný lhal, pokud tvrdil, že neměl k dispozici kontakty na delegáty. Svědci to vyvrátili. Podle nich byli účastníci zájezdu s nimi ve styku několikrát denně," uvedl soudce v odůvodnění verdiktu.
9:28 - Rozpory v Kramného výpovědi se podle soudce týkaly i manželských vztahů Kramných. „Svědci je vykreslili mnohem horší než on. Kramná podle některých svědků například říkala, že jim to už delší dobu nefunguje a že spolu nespí," vysvětlil Čapka.
9:25 - „Ve výpovědi Kramného jsou rozpory týkající se smrti jeho manželky a dcery. Tvrdil, že utrpěly otravu z jídla nebo pití. To bylo důkazy jednoznačně vyvráceno. Zajímavé je, že ač jim na pokoji došla voda, toaletní papír, nenechal uklízečky toto doplnit. To mohlo svědčit o tom, že se na pokoji mohlo něco dít. Nevyhledal ani lékařskou pomoc, přičemž v minulosti tak činil, nebo se spoléhal na své známé. Přitom v hotelu na to podmínky byly. Nacházela se tam třeba ošetřovna, v níž působila česky mluvící zdravotní sestra," uvedl soudce Čapka.
9:18 - „Krajský soud postupoval ve vztahu ke kauze Kramného v souladu se zákonem tak, aby mohl řádně rozhodnout," řekl předseda senátu Václav Čapka. "Obhajobě obžalovaného neuvěřil důvodně. My ji považujeme za účelovou," pokračuje Čapka.
9:16 - Nově soud rozhodl o náhradě nemajetkové újmy třem sourozencům v celkové výši bezmála dvou miliónů korun.
9:12 - Soud Kramnému potvrdil 28 let vězení.
9:11 - Předseda senátu Václav Čapka vyhlašuje usnesení. Důkazní návrhy Kramného a jeho matky – například znalecké posudky, videozáznamy pitvy zemřelých, konfrontace všech znalců, promítnutí histologických preparátů, výslechy dvou svědků z Egypta – se zamítají. Provedení těchto důkazů není důvodné.
9:06 - Kramný se radí s obhájkyní Janou Rejžkovou.
9:05 - Eskorta právě přivedla do jednací místnosti Petra Kramného.
9:00 - Na chodbě před jednací místností čeká asi 40 zástupců médií.
Vrchní soud projednával případ Kramného již v úterý, kdy svou řeč přednesla jak žalobkyně Jarmila Večeřová, tak obhájkyně Jana Rejžková a zmocněnkyně pozůstalých. Na závěr státní zástupkyně navrhla pro obžalovaného 30 let vězení, obhajoba zproštění obžaloby.
Krajský soud v Ostravě poslal Kramného na 28 let za mříže 7. ledna. Rozhodl rovněž, že příbuzným má zaplatit osm miliónů korun. Soudkyně Renata Gilová tehdy uvedla, že o vině obžalovaného není pochyb a důkazy tvoří ucelený řetězec. Odvolal se nejen Kramný, ale také jeho matka a státní zástupce.
Málo důkazů
Podle ostravského soudu Kramný v červenci 2013 na dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Obě byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji.
Celý proces byl bitvou znalců, kterým práci ztěžoval nedostatek důkazů, nepřístupné místo činu i nemožnost ohledání těl ihned po smrti. Odborníci tak museli pracovat se zlomkem důkazů a indicií oproti jiným případům.
Podle egyptských úřadů zemřely oběti na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem.