Článek
Případ začal v roce 1984, kdy do „Socialistického závazku na počest 40. výročí Slovenského národního povstání" Pavel Wonka nenapsal obvyklé prázdné fráze o usilovné práci pro budování socialismu a střežení jeho výdobytků, které byly pro komunistickou dobu typické, ale popsal úmysl rozkrývat údajnou trestnou činnost komunistického ředitele závodu Mileta Hořice a jednoho z řidičů. Byla to jedna z aktivit, které Wonka proti komunistickému režimu vyvíjel.
Okresní prokuratura v Trutnově kvůli „socialistickému závazku" Wonku několik let stíhala, než tehdejší hradecký okresní soud věc v únoru 1988 pro neúčelnost zastavil. Wonka byl tehdy již odsouzen za závažnější činy.
Obnovu 36 let starého případu disidenta Pavla Wonky soud odmítl
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_E/lx4Z.jpeg?fl=cro,0,96,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Jiří Wonka usiluje o očištění jména svého bratra, který třikrát skončil ve vězení.
Poslední pobyt se tomuto obhájci lidských práv stal osudným. Pavel Wonka zemřel 26. dubna 1988 v královéhradecké věznici v pouhých 35 letech za dosud nevyjasněných okolností.
Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale i zástupců několika velvyslanectví západních zemí. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.