Článek
Případ dozoruje brněnská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Obě osoby policie stíhá na svobodě.
Kriminalisté tvrdí, že obvinění vybírali v letech 2011 až 2017 převážně na území ČR od svých investorů peníze, ačkoliv k tomu neměli potřebné oprávnění. Klientům slibovali vysoké finanční zhodnocení, ve skutečnosti ale vložené finanční prostředky neinvestovali a využívali je pro svou vlastní potřebu. „Zčásti pak pro úhradu provizí společníkům a pro udržení chodu společnosti,” popsal Ibehej.
Policie obvinila 16 lidí za podvod s úrazovými pojistkami, je mezi nimi i lékař
Policejní centrála doporučila lidem zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení. „S podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává,“ varoval Ibehej.
Na rostoucí trend investičních podvodů, které jsou založené na předstíraném obchodování na finančních trzích, upozornila NCOZ i ve své poslední výroční zprávě. Napsala v ní, že podvody, jež slibují rychlé zisky i bezpečnost investice, se týkají investičních příležitostí do akcií, dluhopisů, kryptoměn i vzácných kovů.
Jako příklad tehdy centrála uvedla kauzu podnikatele, který se nyní u soudu hájí proti obvinění, že při obchodech s tzv. roboty na devizovém trhu podvedl 7801 lidí o více než 2,2 miliardy korun.