Článek
Podle státního zástupce Marka Bodláka páchal Polák trestnou činnost na východě Ukrajiny minimálně mezi lety 2016 a 2020. Podle Bodláka odjel Polák v prosinci 2016 z Prahy na území ovládané vojensky organizovanými jednotkami samozvané Doněcké lidové republiky, nechal se vyzbrojit a začal plnit vojenské úkoly.
Aktivně se také podle spisu zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám v řadách takzvané republikánské gardy. Nejprve působil jako odstřelovač a později jako velitel čety.
Podle žalobce sám Polák ve svých vyjádřeních uvedl, že má na svědomí nejméně čtyři lidské životy.
Soud však ve čtvrtek musel jednání kvůli nemoci jedné z přísedících odročit, svědky a znalce tak vyslechl mimo hlavní líčení. Jejich výpovědi budou přečteny při hlavním líčení, až bude nařízeno.
Čeští separatisté
České soudy za poslední dobu řešily řadu lidí, kteří se rozhodli odcestovat z republiky a přidat se na stranu proruských separatistů v řadách armád tzv. Doněcké či Luhanské lidové republiky. Valná většina z nich byla stíhána jako uprchlá.
Zatím naposledy byl ke dvaceti letům vězení odsouzen bývalý zápasník MMA Pavel Botka. Stejně dlouhou dobu má strávit ve vězení Jiří „Begemot“ Urbánek, který v řadách armády Doněcké lidové republiky vykonával strážní službu či hloubil zákopy.
Dvacet let by měl strávit za mřížemi i Martin Kantor, který zase jako člen armády Luhanské lidové republiky prováděl průzkum, záškodnické akce a pokládal miny.
K 21 letům vězení česká justice odsoudila bývalého vojáka Martina Sukupa, který v separatistické armádě působil jako tankista a velitel tankové roty. Stejný trest dostal i Bělorus Alex Fadějev, který z Čech odcestoval na východ Ukrajiny a v rámci armády DLR hlídkoval a držel stráž.
Mírnější trest dostali Lukáš Nováček a Erik Eštu. Nováček si odpykává šestiletý trest vězení, Eštu dostal dvouletou podmínku.