Článek
Proti miliardáři se podle zjištění Práva rozmluvil jeho bývalý mluvčí Jan Burian, podle něhož Vítek obral své někdejší obchodní partnery o více než devět miliard korun. Tyto peníze pomohly vybudovat jeho podnikatelské impérium, které se týká zejména byznysu s nemovitostmi.
Několik let v CPI
Burian několik let mluvil za Vítkovu společnost CPI. Jejich rozchod ale neproběhl v dobrém. Nyní totiž sám Burian čelí před pražským městským soudem obžalobě, která ho viní z toho, že z účtů někdejšího zaměstnavatele vyvedl přes šest milionů korun.
Exmluvčí proti svému bývalému chlebodárci vystoupil už letos v únoru, kdy se soud začal zabývat jeho trestní kauzou. A včera podobné informace potvrdil i detektivům NCOZ, kteří si ho pozvali na výslech.
Bez podrobností
„Nemohu zacházet do podrobností, nicméně s odkazem na moji výpověď před soudem jsem potvrdil, že tvrzení společnosti Investhold jsou pravdivá,“ sdělil včera Právu Burian, který v polovině března po šestnácti měsících opustil vazební věznici.
Sérií podvodných transakcí připravil (R. Vítek) investory o jejich investice.
Za společností Investhold stojí podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš, kteří také loni v květnu podali na Vítka trestní oznámení. Jejich firma zároveň před dvěma lety zažalovala o 30 miliard korun Vítkovu matku Miladu Malou, na kterou byla jednu dobu přepsána většina miliardářova majetku.
Kauzu žaloby na Vítkovu matku Burian řešil z pozice mluvčího CPI. Tehdy hovořil zcela opačně a zdůrazňoval, že CPI nikomu peníze nedluží a zváží další právní kroky. Obrat v názorech někdejší mluvčí už před soudem zdůvodnil tím, že v minulosti se bál proti Vítkovi mluvit, protože z něj měl strach. Za další důvod pak označil obavy z údajných konexí miliardáře v nejvyšších patrech české justice.
Soudce slovenského ústavního soudu končí kvůli kontaktům s Kočnerem
Burian jakoukoliv vinu ve své kauze odmítl. Ve výpovědi před soudem, na kterou včera odkázal, také uvedl, že nebýt devíti miliard od Čmejly a Diviše, tak by Vítek zkrachoval. „Vítek sérií podvodných transakcí připravil investory o jejich investice a Investhold vytěsnil ze skupiny CPI tak, aby neměl žádný vliv. Následně vyvedl majetek přes spřízněné společnosti, které zorganizovala banka J,“ řekl Burian před soudem.
Vítkova CPI jeho slova odmítla, v minulosti se ohradila i proti podanému trestnímu oznámení.
Pumpovali peníze do CPI
„Lživé výpovědi a zcela smyšlená mediální prohlášení našeho bývalého zaměstnance, který je obviněn z podvodu vůči zaměstnavateli a který se snaží pouze mstít a pošpinit jméno CPI, nebudeme jakkoli komentovat,“ uvedl mluvčí CPI Jakub Velen.
Trestní oznámení, kvůli kterému včera Burian mluvil několik hodin s detektivy v centru Prahy, popisuje příběh z let 2008 až 2016. Jde v něm o to, že firmy spojené s Divišem a Čmejlou investovaly do CPI, za což měli podnikatelé získat poloviční podíl ve firmě. To se ale nikdy nestalo.
Čmejla s Divišem i přesto do CPI pumpovali další peníze. Byznysmeni v trestním oznámení tvrdí, že Vítek podnikal takové právní kroky, aby je přesvědčil, že jsou rovnocennými partnery. Všechno ale bylo jen naoko a ve skutečnosti prý žádné partnerství neexistovalo.
Plán, jak je měl Vítek o peníze obrat, pak byl podle trestního oznámení dokončen v dubnu 2016. Tehdy prý Vítek přislíbil, že Čmejlu s Divišem vyplatí třinácti miliardami korun. To ale následně oddaloval, existenci partnerství popřel a zamezil, aby Čmejlova a Divišova společnost Investhold byla zapsána na seznam akcionářů. Tím zabránil, aby jeho „obchodní partneři“ měli jakýkoliv vliv na chod impéria.