Článek
Provozovatel lanovky u Špindlerova Mlýna dostal letos v březnu u Okresního soudu v Trutnově jeden rok s dvouletou podmínkou. Předchozí rozsudek trutnovského soudu z loňského dubna přitom zněl: vinen, ale odejde bez trestu.
Verdikt napadla obžaloba i samotný Jirman. Boudař z úbočí Přední Labské čelil obžalobě z usmrcení a těžkého ublížení z nedbalosti, za což mohl dostat až šestiletý nepodmíněný trest.
Tragédie se odehrála 29. listopadu 2013. Korbu lanovky určené výhradně k přepravě materiálu na krkonošskou boudu Bumbálka neúměrně zatížila čtyřčlenná rodina z Pardubic a rodinná známá. Turisté si chtěli večer za chumelenice zkrátit půldruhého kilometru dlouhou cestu k horské boudě.
Lano nedostatečně udržované lanovky zátěž nevydrželo a prasklo. Korba s trojicí dospělých a dvěma dívkami se zřítila ze zhruba desetimetrové výšky na strmý břeh Labe. Pád nepřežil 38letý Jirmanův přítel. Zbytek pasažérů utrpěl těžká zranění, z nichž se někteří dodnes zcela nezotavili.
Policie případ vyšetřovala dva roky. Kriminalisté vyslechli stovky bývalých hostů Bumbálky, kteří popsali řadu případů, kdy skoro 35 let stará lanovka neoprávněně vezla lidi. Jirman měl o načerno přepravovaných lidech nejen vědět, ale pasažéry navíc ubezpečovat o bezpečnosti podobné dopravy.
Znalci označili lanovkové lano za značně opotřebené a špatně – pokud vůbec nějak – udržované. Námitku obhajoby, že lanovka vozila lidi zcela výjimečně pouze za mimořádných okolností, soudy neakceptovaly. „Šlo o velkou tragédii, jež možná nadobro zpřetrhala dlouholeté přátelské vztahy. Lano nebylo v dobrém stavu, ale odpovídalo normě. Dva měsíce předtím jsme s Honzou (muž, jenž zahynul) lanovku opravovali. Její stav znal,“ vypověděl během soudních líčení Jirman.