Článek
Podle státní zástupkyně Věry Brázdové se Hrdlička podílel na organizování akce a Janouš měl být vykonavatelem. Z obžaloby vyplývá, že přepadnout strážného s kufrem plným peněz se chystali celkem třikrát, ale pokaždé jim plány zhatila neočekávaná okolnost.
Poprvé vozidlo bezpečnostní služby zaparkovalo na jiném místě, než lupiči předpokládali. Podruhé zase Janoušovi nešla nastartovat motorka, se kterou měl přijet na pumpu. A při posledním pokusu zase k čerpací stanici nečekaně přijela multikára odklidit čerstvě napadaný sníh.
Potřetí jsem Hrdličkovi už řekl, že končím. Že si peníze půjčím od rodiny a vrátím mu je.
Janouš s Hrdličkou k soudu nedorazili, přes své advokáty z německého vězení vzkázali, že souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.
Dlužil peníze
Hrdlička odmítl k případu na policii vypovídat. Janouš zase tvrdil, že od začátku věděl, že loupež neprovede. „Hrdličkovi jsem dlužil peníze. Když mi řekl, že si je tímto způsobem mohu odpracovat, tak jsem souhlasil jen proto, aby ho uklidnil a splacení dluhu zase na nějakou dobu oddálil,“ citoval předseda senátu Janoušovu výpověď z přípravného řízení.
Podle instrukcí od Hrdličky měl pracovníka bezpečnostní služby buď střelit plynovou pistolí nebo praštit teleskopickým obuškem a vytrhnou mu z ruky kufr s penězi. Když mělo k dojít k přepadení, tak si prý vždy něco vymyslel, proč to nešlo. „Potřetí jsem Hrdličkovi už řekl, že končím. Že si peníze půjčím od rodiny a vrátím mu je,“ prohlásil Janouš na policii.
Hlavní líčení bude pokračovat výslechy zbývajících obžalovaných a svědků.
Hrdlička s Janoušem provedli loupežné přepadení v Německu, kde společně ještě s Josefem Michlem vpadli 17. září 2015 do domu 71letého obchodníka s autodíly Geralda Geberta. Během několik hodin trvajícího mučení seniora, jeho manželky a její devadesátileté matky z nich dostali peníze a šperky v přepočtu za 600 tisíc korun. Z domu utekli a policie je dopadla až o několik měsíců později na českém území. [celá zpráva]