Článek
„(Obžalovaná) netrpí duševní chorobou ve smyslu psychózy ani závislostí na psychoaktivních látkách. Trpí parafilií, tedy sexuální deviací ve smyslu agresivního sadismu,“ prohlásil soudní znalec z oboru klinické psychologie a sexuologie Petr Weiss, který spolu s kolegou Jaroslavem Zvěřinou vypracoval na Sudků posudek.
U prvního pokusu o vraždu v kavárně podle nich byla Sudků motivována svou deviací, u vraždy v obchodním centru tato motivace už nebyla přítomná, jednání ženy podle znalců souviselo spíše s jejími osobnostními vlastnostmi.
Jednala v afektu, nikoliv afektu patologickém
Stejně jako znalci z oboru psychologie a psychiatrie i Zvěřina odmítl, že by byla Sudků během smrtícího útoku nepříčetná.
„Rozpoznávací a ovládací schopnosti byly nepodstatně sníženy její poruchou osobnosti. Jednala v afektu, nikoliv afektu patologickém,“ uvedl Zvěřina.
„Nepříčetnost v lidové terminologii nemusí znamenat totéž co nepříčetnost v právním nebo odborném jazyce,“ podotkl k tomu Weiss.
Sudková byla od roku 2013, tedy roku, kdy začala podstupovat přeměnu ze ženy na muže, pětkrát hospitalizována. Při léčbě ale nespolupracovala, nebrala předepsané léky, užívala alkohol, měla konflikty s ostatními spolupacientkami a ke konci brala i pervitin.
Zadržená a pak propuštěná
Sudků loni počátkem července napadla v kavárně na pražském Újezdu zákaznici podniku, kterou podle svých slov chtěla „uškrtit a následně se s ní pomilovat”.
Přivolaná policie tehdy Sudků zadržela a záchranka ji převezla do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Vzhledem k tomu, že se lékaři nedozvěděli okolnosti útoku, byla ovšem Sudků zanedlouho propuštěna.
O dva týdny později Sudků v supermarketu na pražském Andělu vzala z regálu nůž a přítomné zákaznici, kterou si náhodně vybrala, zasadila dvě silné rány do hrudníku a břicha. Žena na místě zemřela.
Sudků počkala na příjezd policie. Zabíjela prý proto, aby lékařům dokázala, že není psychicky v pořádku. [celá zpráva]