Hlavní obsah

Podle policie okradl 20 tisíc lidí. Nepovažuji se za podvodníka, řekl obžalovaný

Právo, Aleš Honus
Ostrava

Bezmála dvacet tisíc položek má seznam podvedených zájemců o práci, kterým se od středy probírá trestní senát Krajského soudu v Ostravě. Obžalovaný je podnikatel Denis Vinček, který v letech 2009 až 2015 vylákal od lidí přes šest miliónů korun za to, že jim zprostředkuje práci. Místo toho si po celou dobu žil na vysoké noze a koupil si i několik bytů.

Soud s obžalovaným z okradení 20 tisíc lidíVideo: Aleš Honus , Právo

Článek

„Trestná činnost obžalovaného probíhala poměrně dlouhou dobu. Ty částky, které obviněný od poškozených vylákal, byly řádově ve stokorunách, tudíž jen málo lidí mělo tendenci to dále řešit,“ vysvětlila státní zástupkyně Brigita Bilíková, jak se muži dařilo tímto způsobem vydělávat celých šest let.

Způsob podvodů byl po celou dobu stejný. Obžalovaný muž buď sám, anebo jménem své firmy Truxa Group vyhledával zájemce o práci na doma, ačkoliv si byl vědom, že slibovanou práci ani výdělek nikomu nezajistí.

Nepovažuji se za podvodníka a svou činnost nepovažuji za trestnou
obžalovaný

„Abyste mohli zahájit práci okamžitě, musíme vyžádat jednorázový poplatek, pouze 660 korun. Ten pokrývá naše výdaje při zaslání tohoto programu, který vám ukáže, co dělat, a zaručuje, že s námi můžete pracovat tak dlouho, jak si budete přát,“ tvrdil inzerát.

Posílal prý nabídky

Zaslané peníze si ponechal pro sebe. „V podstatě se tím živil,“ řekla státní zástupkyně. V případě prokázání viny před soudem mu hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let.

Vinček se hájí, že nešlo o nelegální činnost. U soudu odmítl vypovídat, a tak zazněla jen jeho výpověď z přípravného řízení u policie. „Nepovažuji se za podvodníka a svou činnost nepovažuji za trestnou,“ řekl kriminalistům po svém zadržení.

Foto: Policie ČR

Tex podvodného inzerátu

Vysvětloval, že lidem, kteří mu zaslali peníze, pak posílal instrukce s nabídkou práce ze strany jisté slovenské agentury. Šlo například o kompletování obálek s reklamními prospekty nebo třeba navlékání korálků, kompletaci kuličkových per a další jednoduchou manuální činnost.

Policisté zřídili call centrum

Případ se podařilo policii odhalit před necelým rokem. Z hlediska počtu okradených jde v České republice o případ výjimečný. Způsob podvodu byl velmi jednoduchý, ovšem zásadní problém pro policii bylo vyslechnout všechny poškozené, což trestní řád vyžaduje. Naštěstí byl u pachatele zajištěn seznam všech okradených, kteří při registraci mimo jiné zadávali své telefonní číslo.

„Po dohodě se státní zástupkyní jsme zřídili call centrum a skutečně jsme kontaktovali všechny poškozené,“ řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Na obvolávání obětí policie vyčlenila dvacet lidí, kteří se na této činnosti střídali ve dvou směnách.

Hlavní líčení pokračuje v následujících dnech výslechy svědků, případně soudních znalců. Zatím není jasné, kdy bude vynesen rozsudek.

Anketa

Platili jste někdy někomu, aby vám zprostředkoval práci?
Ano
9,2 %
Ne
90,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 76 čtenářů.
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám