Článek
Společnost Johnson & Johnson zatím nemá pro použití své vakcíny v EU registraci. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by ji měla schválit ve čtvrtek.
Vakcíny jsou zlatý důl. Kdo a kolik na nich vydělá?
Vakcína Johnson & Johnson na rozdíl od ostatních je první očkovací látkou, která se může podat pouze v jedné dávce a její skladování není tak náročné jako v případě vakcíny Pfizer/BioNTech.
V unii se v současnosti očkuje látkami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. EMA posuzuje také vakcíny vyvinuté společnostmi Novavax a CureVac.
Spory o krácení dodávek
Evropská komise ale bojuje se zoufalým nedostatkem vakcín a vzhledem ke špatně koncipovaným smlouvám není schopná zajistit, aby farmaceutické firmy plnily své závazky vůči unijním zemím. Krácení dodávek do zemí EU postupně oznámily Pfizer, Moderna i AstraZeneca.
EU neměla zájem o miliony dávek, tvrdí Der Spiegel
EU proto zavedla kontroly exportu výrobců vakcín. Minulý týden souhlasila s italským podnětem k zablokování vývozu 250 tisíc dávek vakcíny vyrobené firmou AstraZeneca do Austrálie. Na exportní omezení však reagovaly některé mimounijní země výtkou, že brání volnému obchodu.
Evropská unie u šestice farmaceutických firem objednala až 2,3 miliardy očkovacích dávek. Výrobci ale přípravky dodávají v menším počtu, než slíbili, nebo než EU očekávala. Firmy Pfizer a BioNTech v polovině ledna oznámily, že dočasně omezí produkci a distribuci očkovací látky kvůli rozšiřování výrobní kapacity svého závodu v Belgii. V pondělí nicméně uvedli, že ve druhém čtvrtletí do EU dodají o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda.
Spor o krácení dodávek vedla EU i s firmou AstraZeneca.