Článek
Technologii mRNA využívají výrobci Pfizer/BioNTech a Moderna.
Vakcíny mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda se přirovnává k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.
Prodělání covidu i očkování? Ochrana možná navždy
Podle vědců je pravděpodobné, že lidé naočkovaní preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna budou chráněni před těžkou formou covidu-19 řadu let.
Trvalejší je přitom ochrana u lidí, kteří covid-19 prodělali a následně se nechali naočkovat – u nich by mohla být až celoživotní.
„Je to dobré znamení toho, jak je naše imunita po této vakcíně odolná,” řekl listu The New York Times k výsledkům zkoumání imunolog Ali Ellebedy z Washingtonovy univerzity v St. Louis, který studii řídil.
Co jiné mutace?
Vědci nicméně berou v potaz jen dosud existující varianty koronaviru. Těch však podle odborníků s pokračujícím šířením nákazy stále přibývá, přičemž některé z nich by časem mohly prokázat odolnost vůči imunizaci poskytnuté nynějšími vakcínami.
Pokud by se tak stalo, bylo by zřejmě přeočkování potřebné.
Třetí dávka AstraZeneky
Vědci z Oxfordské univerzity vedle toho v aktuálně zveřejněné studii uvedli, že lidé, jimž byla v klinických testech podána třetí dávka vakcíny firmy AstraZeneca, mají větší množství protilátek než po podání druhé dávky.
Toto „značné posílení imunity” proti covidu a jeho různým variantám výzkumníci považují za příznivý vývoj, protože ukazuje, že v případě klesající ochrany lze imunitu znovu posílit další injekcí – ačkoli dosud si experti nejsou úplně jistí, zda jsou „posilovací dávky” bezprostředně nutné –, připomíná list The Independent.
Jak dlouho bude trvat ochrana po dvou dávkách AstraZeneky, nicméně zatím není zcela jasné. Odborníci doufají, že to bude nejméně rok či déle.
Vědci zatím nedospěli ani k závěru ohledně trvanlivosti ochrany po vakcíně firmy Johnson & Johnson, která je schválena např. v USA a EU a která se v omezeném množství podává i v ČR. Podle imunologa Ellebedyho však bude odezva imunitního systému pravděpodobně kratší než u vakcín s technologií mRNA.