Článek
AstraZeneca navíc oznámila výrazné zkrácení dodávek pro země EU. Ta žádá vysvětlení a hrozí naopak přiškrcením dodávek konkurenční vakcíny Pfizer/BioNTech do Spojeného království.
Německé noviny Bild a Handelsblatt uvedly s odvoláním na vládní zdroje, že u seniorů je vakcína od AstraZeneky účinná jen z osmi procent. Evropská léková agentura (EMA), která by měla vydat rozhodnutí o použití této očkovací látky v pátek, by kvůli tomu nemusela tuto vakcínu schválit pro očkování lidí nad 65 let.
AstraZeneca jen mladším?
Bild uvedl, že německá federální vláda očekává, že vakcína nebude schválena pro použití u lidí nad 65 let. Není ale jasné, odkud tuto informaci získal, uvedl server t-online.
Ministerstvo zdravotnictví ale podle listu Handelsblatt už plánuje, jak na tuto situaci reagovat. Jedná se o tom, že by se lidem nad 65 let podával preparát od Moderny. Ten by ale pak chyběl jiným skupinám. Podle listu Handelsblatt by v nejhorším případě mohlo dojít k tomu, že Německo nebude schopné do léta nabídnout všem lidem očkování, jak slibovalo.
Pobouřený výrobce zprávu o nízké účinnosti u starších lidí popřel: „Zprávy, že účinnost vakcíny od AstraZeneky je u lidí nad 65 let účinná jen z osmi procent, je naprosto nepřesná. V listopadu jsme publikovali v časopisu Lancet podrobnosti ukazující, že u sta procent starších lidí se po podání druhé dávky vytvořily protilátky proti s-proteinu viru.“
Podobně se vyjádřila i ředitelka zdravotní péče firmy AstraZeneca pro ČR Jarmila Dolečková: „Informace o tom, že účinnost vakcíny AstraZeneca/Oxford je u lidí starších 65 let pouze 8%, jsou zcela nepravdivé. Společná komise pro očkování a imunizaci (JCVI) ve Velké Británii podpořila použití vakcíny u této části populace a britská regulatorní agentura MHRA zahrnula tuto skupinu bez změny dávky vakcíny do povolení pro mimořádné dodávání.”
Je levná a nenáročná na skladování, vychvaluje AstraZeneca svou vakcínu. Účinnost má 70 procent
Vakcína od AstraZeneky nechává produkovat buňky stejný protein, jaký používá virus k napadení lidských buněk. Protože je tento protein tělu cizí, vytvoří si na něj protilátky. Vytvoření protilátek samo však neznamená, že se člověk nenakazí. Účinnost uvádí, jaký rozdíl je v počtu nakažených mezi skupinou očkovaných lidí a kontrolní skupinou neočkovaných.
U vakcíny však od začátku panují spory o její účinnost. Uvádějí se různá data pohybující se mezi 62 až 70 procenty v celém věkovém spektru.
Třetí fázi klinických zkoušek vakcíny zkomplikoval i fakt, že části lidí byla dána slabší první dávka. Ti ale byli kupodivu odolnější.