Článek
Náhlé uzavření obchodu ve čtvrti Sü-ťia-chuej vyvolalo mezi zákazníky nepochopení. V čínské metropoli se stále snaží o politiku nulové tolerance. Lidé mohou být drženi v karanténě i na nezvyklých místech, jako třeba v obchodních domech, kancelářích, tělocvičnách či restauracích.
Obchodní dům IKEA byl uzavřen na základě informace, že se jeden ze zákazníků údajně setkal s pozitivně testovaným šestiletým chlapcem, který se vrátil z Tibetu.
Yesterday, an abnormal health code case was presented at an IKEA in Shanghai, & the entire mal blocked
— 📡IFE News Agency🚨 (@IFENewsAgency) August 15, 2022
Some ppl forced their way out for fear of being sent to concentration camps, but there is actually nowhere to escape under #China’s digital surveillance pic.twitter.com/lxVHv81T5b
Úřady do neděle vypátraly zhruba 400 bezpříznakových lidí, se kterými přišel chlapec do styku. Dalším 80 tisícům lidem bylo nařízeno podstoupení PCR testu, uvedl server BBC.
Na videu, které koluje sociálními sítěmi, je vidět, jak se dav zákazníků přetlačuje se strážníky a zdravotníky ve dveřích. Ti nakonec velké přesile zákazníků nestačili a lidé začali z obchodního domu prchat.
Dohled velkého bratra byl všudypřítomný, říká Čech, který žil v Šanghaji
Podle oficiálních pravidel musí být všichni zákazníci obchodního domu IKEA nyní dva dny v karanténě, po níž následuje pětidenní zdravotní monitoring, uvedl Čao Tan-tan, zástupce ředitele šanghajské zdravotní komise.
Úřady v nejlidnatějším čínském městě přistoupily k velmi přísným opatřením už na jaře letošního roku. Často se přitom setkávaly s nevolí samotných obyvatel.