Článek
Očkování dostala 45letá publicistka Carrie z Missouri, která nechtěla uvést své plné jméno. První dávku dostala v září a druhou v říjnu. Uvedla, že ji po první dávce podobně jako při očkování proti chřipce bolela hlava a celé tělo. Po podání druhé dávky však byly příznaky mnohem vážnější, avšak brzy přešly.
Americko-německá vakcína? Vidím to nadějně, ale ještě není hotovo, říká Chlíbek
Dobrovolně se nechala očkovat, protože to považovala za svou občanskou povinnost, když se tolik lidí nakazilo a trpělo. „Nechci, aby kdokoli další onemocněl,“ vysvětlila.
Další očkovaný, 44letý Američan Glenn Deshields z Texasu, uvedl, že se po očkování cítil, jako by měl „silnou kocovinu“, ale příznaky brzy pominuly. Je přesvědčen, že dostal vakcínu, a ne placebo, protože mu následně vyšel pozitivní test na protilátky proti covidu-19.
Manželský tým snů. Za nadějnou vakcínou stojí potomci tureckých imigrantů
Třetí fáze klinických testů se v šesti zemích účastnilo 43 500 lidí, z nichž jen polovina dostala vakcínu, ale nevěděla, zda je očkovaná, nebo dostala placebo. Předběžné výsledky podle ředitele Pfizeru ukazují, že očkovací látka byla účinná v devadesáti procentech případů, což je více, než se čekalo.
Carrie dodala, že po zprávě o účinnosti se cítila velmi hrdá, že se do testů zapojila.
Účinnost vakcíny na koronavirus od BioNTechu a Pfizeru překonala očekávání
I Deshield uvedl, že ho pondělní zpráva velmi potěšila. Přirovnal to ke vzpomínce svého dědečka na zvony, které zněly, když skončila první světová válka. „Byla to hrozná válka a staly se v ní hrozné věci a lidi byli šťastní, že je po ní. Cítil jsem to teď podobně. Díkybohu to jednou pomine,“ řekl Deshield.