Článek
Tým má pátrat po nových důkazech v Číně „či kdekoli jinde”.
Na WHO dlouhodobě tlačí především Washington, platilo to už za doby exprezidenta Donalda Trumpa. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nakonec tlaku zřejmě podlehl. Čína se k dalšímu vyšetřování ve své zemi staví skepticky a požaduje, aby se vyšetřovatelé zaměřili také na další země včetně Spojených států.
Číně se především vůbec nezamlouvá fakt, že by tým specialistů měl znovu vyšetřovat hypotézu, zda mohl vir uniknout z wuchanských laboratoří. O to se už v březnu letošního roku pokoušeli jejich kolegové. V konečném sumáři ale uvedli, že vir zřejmě z laboratoře nepochází, nicméně na základě dat poskytnutých čínskou stranou „nelze na tuto kritickou otázku odpovědět“.
Iniciativa, jak o druhé výpravě hovoří WHO a západní diplomaté, má za cíl učinit pokrok ve vyšetřování, než bude pozdě a krevní vzorky budou nepoužitelné. Protilátky získané z oběhu prvních obětí totiž slábnou a budou za chvíli nezjistitelné, uvedli sami vědci.
Tým vyšetřovatelů se oficiálně bude prezentovat pod názvem Vědecká poradní skupina pro původ nových patogenů a tento panel by měl fungovat trvale, tedy i v případě výskytu dalších virů a nemocí, které by mohly způsobit světovou pandemii.
Trumfy drží Čína
Původní tým deseti zahraničních expertů, kteří vyšetřovali původ koronaviru v Číně, byl rozpuštěn. Nový dvacetičlenný tým bude vybrán do konce tohoto týdne.
Podle mluvčího WHO by vědci měli „prioritně získat data a přístup v zemi, kde se vyskytly první případy“. Čína se zatím ale nevyjádřila k tomu, zda experty do země vpustí. Ministerstvo zahraničí pouze v krátkosti uvedlo, že s předchozí výpravou Čína plně spolupracovala.
„Čína bude nadále podporovat a zapojovat se do celosvětového vědecky podloženého vyšetřování o původu koronaviru a staví se rozhodně proti politickému manévrování v jakékoli formě,“ uvedl v úterý prezident Si Ťin-pching na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
Čína podle svého ministerstva zahraničí bude pečlivě dohlížet na výběr expertů, kteří by v novém týmu měli být. Několik členů dokonce Peking sám navrhl. WSJ připomíná, že čínské úřady podobně podmínily už první výpravu a musely také podepsat závěrečnou zprávu.