Článek
Kromě Velké Británie, Dánska, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Gibraltaru se případy nákazy linií B.1.1.7 objevily zřejmě v Belgii, šíření zmutovaného viru dost možná probíhá už také ve Francii, což připustil i francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran, navzdory tomu, že testy nejnovější mutaci v zemi zatím oficiálně nepotvrdily. Podobně je na tom také Jihoafrická republika, kde tamní úřady již potvrdily velmi podobnou mutaci, uvedl britský Daily Mail.
Zmutovaný vir se šíří i v Česku. Hrozbou není
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gU_Q/I9FYJ.jpeg?fl=cro,0,1,798,448%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Poté, co britská vláda oznámila, že se nejnovější linie koronaviru, která je známá jako linie B.1.1.7 či varianta VUI–202012/01, objevila také na Gibraltaru, britský odborník na infekční nemoci a člen vládní vědecké skupiny SAGE Calum Semple tvrdí, že se linie stane dominantní na planetě. Svoje tvrzení opírá zejména o vyšší rychlost šíření infekce oproti jiným mutacím koronaviru SARS-CoV-2.
„Domnívám se, že pokud to nebude přímo linie B.1.1.7, pak to bude nějaká velmi podobná. Bude mít výhodu v rychlejším šíření a vytlačí ostatní mutace,” uvedl Semple.
Češky chtějí domů na Vánoce, ale uvázly v Anglii
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gS_Q/jnCcx.jpeg?fl=cro,0,12,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Ačkoliv mutovaní u virů není ničím neobvyklým, právě ona rychlost, se kterou linie B.1.1.7 „ovládla pole“, vede vědce k předpokladu, že se virus v této linii adaptoval na mezilidský přenos, a tudíž se šíří rychleji.
S odvoláním na vládní vědeckou skupinu britský premiér Boris Johnson uvedl, že linie se může šířit až o 70 procent rychleji. Z toho důvodu přešel Londýn a okolí těsně před Vánocemi do nejtvrdšího lockdownu a Evropa začala rušit lety na Britské ostrovy.
Zmutovaný koronavirus se podle odborníků snadněji přenáší na děti
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gQ_S/M6tPB.jpeg?fl=cro,0,40,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Řada vědců však varuje před unáhlenými kroky. „Chtěl bych mít velmi jasný důkaz místo tvrzení ‚myslíme si, že je to víc nakažlivé‘,“ uvedl Carl Heneghan, profesor EBM (evidence based medicine – medicína postavená na důkazech, která řeší používání nejlepších současných důkazů při rozhodování o péči o jednotlivé pacienty) z Oxfordské univerzity.
VÍCE O LINII B.1.1.7 ČTĚTĚ ZDE: |
---|
Vědci varují před unáhlenými závěry ohledně zmutovaného koronaviru |
Zmutovaný koronavirus není důvod k panice, uklidňují vědci |
„Dělám tuhle práci pětadvacet let a můžu vám říct, že to nemůžete v takhle krátkém čase takhle kvantifikovat,“ dodal v rozhovoru pro Daily Mail. „Přizpůsobují data důkazům. Vidí nárůst případů a hledají důkazy, které by to vysvětlily,“ uvedl Heneghan.
Podobně smýšlí i německý virolog Christian Drosten. Podle něj je předčasné mluvit o tom, že se linie šíří o tolik rychleji. „Je tam příliš mnoho neznámých na to, abyste mohli říct něco takového,“ uvedl Drosten pro Science Mag.