Článek
„Navrhujeme, aby se zvýšila nemocenská na dočasnou dobu, nejlépe do konce června letošního roku. Ideálně, aby se to blížilo 100 procentům,“ sdělil v pondělí na tiskové konferenci po jednání Tripartity Středula.
Středula: Koronavirus změnil ekonomiku, už nebude jako dřív
Podle něj má navíc odborářský požadavek podporu i premiéra Babiše. „Z diskuse, která byla vedena, bych rád konstatoval, že premiér se více blíží návrhu zvýšení nemocenské s plnou kompenzací zaměstnavatelů, a to přibližně do konce června letošního roku, tak jak to my říkáme. Pan premiér je více na straně odborů,“ dodal.
ČSSD chce bonus pro lidi v karanténě, který by se odečítal od odvodů firem
Dalším návrhem je příspěvek ve výši 250 korun denně právě pro lidi v nařízené karanténě, s čímž přišla ČSSD.
Babiš: Není to moje stanovisko
Babiš ale odmítl, že by navýšení nemocenské v takové podobě podporoval. „Pan Středula nemá v kompetenci sdělovat moje stanoviska a navíc to, co sdělil, není moje stanovisko,“ napsal premiér Novinkám v SMS.
Finální podobu podpory by měla vláda projednat příští pondělí.
Babiš: Blatného se odvolat nechystám
Nyní platí, že v nemoci i karanténě dostává zaměstnanec 60 procent redukovaného průměrného výdělku.
Někteří ekonomové, experti na sociální problematiku i odbory proto poukazují na to, že kvůli propadu příjmu se lidé nechtějí nechat testovat, aby případně s potvrzeným covidem nemuseli do izolace. Lidé s pozitivním testem zase nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Testování a trasování vidí odborníci jako cestu z plošných uzávěr, než skončí očkování.
S hnutím ANO můžeme v budoucnu jen těžko spolupracovat, tvrdí Petříček
Česká správa sociálního zabezpečení evidovala za první letošní měsíc k 24. lednu 61 800 karanténních e-neschopenek. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku za tu dobu ale 207 900 nakažených.