Článek
Jeho boj s nemocí covid-19 trvající celkem pět měsíců byl pro pacienta vyčerpávající, protože trpěl těžkou poruchou imunity. Nakonec nepomohla ani léčba, kterou lékaři označují za „agresivní“.
Případ, o němž informoval New England Journal of Medicine, tak potvrdil varování zdravotníků, že zejména lidé se sníženou imunitou by v době koronavirové epidemie měli vycházet z domu jen v nejnutnějších případech. Zmíněný pacient trpěl tzv. antifosfolipidovým syndromem (APS), což je autoimunní porucha, která se projevuje uzávěry tepen a žil.
Střídání pozitivních a negativních testů
Takoví pacienti musí užívat léky na ředění krve nebo malé dávky aspirinu. Muž měl také problémy s tzv. difúzním alveolárním krvácením, které může vyústit mj. do respiračního selhání nebo selhání ledvin.
Při prvním nakažení přišel pacient do nemocnice, načež test ihned odhalil přítomnost koronaviru v těle. Následovala pětidenní kúra remdesivirem, ale lékaři muži také zvýšili dávky jeho běžných léků, aby nenastalo krvácení do plic.
Pátý den byl z nemocnice propuštěn, ale zlepšený stav netrval dlouho. Ještě třikrát poté musel být znova hospitalizován, mj. kvůli bolestem břicha, dýchacím potížím a celkové únavě. Negativní testy střídaly pozitivní, opakovala se léčba remdesivirem a při poslední hospitalizaci museli lékaři pacienta napojit i na plicní ventilátor.
Virová nálož ale byla u muže téměř stejně vysoká jako při předchozích nakaženích. V plicích se mu navíc vyvinula plísňová infekce. Navzdory terapii remdesivirem a léky proti mykóze pacient 154 dní po prvním pozitivním testu zemřel.