Článek
Zásadní je, nakolik jsou lidé nemocí ohroženi i přes teplé letní měsíce, kdy se virus tolik neprojevuje.
„Koho musíme zásadním způsobem chránit, jsou lidé 55+ a lidé s komorbiditami,“ řekl Válek novinářům.
Šlo to i bez lockdownu? Čísla ze Švédska hovoří jasně
Očkuje Izrael i USA
Rizikovým osobám, zpravidla těm s oslabenou imunitou, s chronickým onemocněním nebo po transplantaci, ale i seniorům s přidruženými nemocemi, radí ministr s přeočkováním nečekat.
Zároveň ale zdůraznil, že o přeočkování u těchto skupin rozhoduje zpravidla ošetřující lékař. Nelze stanovit univerzální interval.
Je lépe nechat se přeočkovat v srpnu, září, tak aby hladina protilátek začala stoupat v říjnu Vlastimil Válek
„Všem ostatním bych doporučil, aby se nechali přeočkovat tak, jako u chřipky před podzimní vlnou. A takto s tím pravděpodobně budeme muset počítat každý rok,“ dodal Válek.
„Je lépe nechat se přeočkovat v srpnu, září, tak aby hladina protilátek začala stoupat koncem října a v listopadu, prosinci, lednu byla nejvyšší a začala klesat až v únoru,“ vysvětlil.
Týká se to těch, kteří nejsou příliš ohroženi vážným průběhem nemoci.
Společná vakcína proti chřipce i covidu se letos už nestihne
S podáváním čtvrté dávky má zkušenost například Izrael nebo třeba Spojené státy, kde ji tamní úřady schválily pro starší 50 let.
Izrael k tomu začátkem dubna zveřejnil i studii, podle které čtvrtá dávka zhruba ztrojnásobuje ochranu před vážným průběhem nemoci u pacientů starších 60 let v porovnání se třemi dávkami, napsal list Haarec.
Očkováno proti covidu je asi 65 procent české populace včetně dětí, zhruba 75 procent dospělých a přes 90 procent seniorů nad 65 let.
Přeočkování posilující dávkou podstoupilo téměř 4,2 milionu lidí. Česko má přes 10,5 milionu obyvatel.
KLDR hlásí 174 tisíc nově nakažených a 21 mrtvých. Kim mluví o velké katastrofě
Ministr zdůraznil, že současné vakcíny chrání proti těžkému průběhu i u varianty omikron, což ukazuje i analýza resortu z letošního jara.
Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška data ukázala, že ochranný efekt přesahoval 80 procent.
Je však rozdíl mezi ochranou před nákazou, která s odstupem tří až čtyř měsíců klesá, a ochranou před těžkým průběhem.
Ta je totiž trvalejší. I očkovaný se může nakazit, avšak těžké průběhy jsou podle Duška výjimečné a jde především o starší osoby s řadou dalších nemocí.
Léky na omikron za miliony brzy projdou, část se vyhodí
Podíl neočkovaných, kteří skončili na JIP, byl 75 procent proti očkovaným, uvedl. U neočkovaných byl navíc věkový průměr kolem 45 let, u očkovaných šlo nejčastěji o seniory.
Chrání také po transplantaci
Význam očkování potvrzuje i studie českých vědců z IKEM, kterou publikovali v prestižním vědeckém časopise Annals of Internal Medicine.
Zkoumali riziko, že se očkovaní pacienti po transplantaci ledvin, kteří mají v důsledku léčby oslabenou imunitu, nakazí covidem.
Analyzovali vývoj u víc než 2100 pacientů v průběhu jara 2021, kdy v Česku řádila varianta alfa.
„Vakcinace mRNA vakcínami (od Pfizeru či Moderny) snižuje riziko nákazy o 46 procent, což je velmi solidní výsledek,“ vyzdvihl hlavní závěr studie přednosta transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.
Je přesvědčen, že očkování zachránilo „mnoho životů“.