Článek
Vědci odebrali krev 44 lidem, kteří prodělali covid-19. Z analýzy vzorků zjistili, že k téměř všem případům nákazy došlo před zářím minulého roku, tedy před tím, než byla v Jihoafrické republice objevena mutace koronaviru.
Podle studie vykazovalo 90 procent krevních vzorků lidí nižší imunitní reakci vůči této jihoafrické mutaci. U 48 procent vzorků se mutace imunitě vyhnula úplně.
Preliminary data from South Africa suggests that the novel variant 501.V2 wasn't recognised by antibodies in 21/44 serum samples collected from people infected in the first wave - worth watching today's presentation for more info & caveats https://t.co/rQo6YjzfpU pic.twitter.com/jGFWcguRFU
— Adam Kucharski (@AdamJKucharski) January 18, 2021
„Evidentně tu máme problém,” cituje deník Daily Mail jednoho z vědců.
Nejmenší pravděpodobnost, že se jihoafrickou mutací nakazí, mají lidé, kteří při první vlně pandemie prodělali těžký průběh nemoci a disponují vysokou mírou protilátek.
Právě protilátky jsou jednou z nejdůležitějších součástí imunitního systému, kterou vakcíny umí vytvořit. Pokud se bude viru dařit je obcházet, pak hrozí, že budou muset být vakcíny upraveny a znovu podány pacientům.
„Myslím, že by nás to mělo znepokojovat,” řekla autorka studie Penny Mooreová.
Nechte se očkovat, apelují vědci
Podle virologa Davida Montefioriho z lékařské univerzity v Jižní Karolíně se jedná o první studii, která naznačuje, že by člověka před touto mutací nemusela nutně ochránit předchozí infekce.
„Na základě dat, které Penny představila, je pravděpodobné, že vakcína bude o něco méně účinná, ale o kolik, zatím nevíme,” okomentoval výsledky týmu profesorky Mooreové.
Nové varianty koronaviru obsahují mutaci na spike proteinu (s-proteinu), který virus používá pro proniknutní do hostitelské buňky. Pro tělo je tak těžší virus zachytit. |
Epidemiolog Eric Feigl-Ding z Federace amerických vědců označil závěry studie za „omračující”. Přesto ale vyzval lidi k tomu, aby se nechali očkovat. Podle něj totiž klesne účinnost vakcín maximálně o pár procent.
S tím souhlasí i imunolog Kristian Anderson. Podle něj je i přes náznaky částečného selhání imunity lepší mít aspoň nějakou, než nemít žádnou. „Tohle je potřeba pořád zdůrazňovat,” apeloval.
Studie jihoafrických vědců zatím neprošla recenzním řízením a nebyla publikována v odborném časopise.