Článek
Distribuce celkem 100 milionů roušek do všech domácností bude vládu stát 46,6 miliard jenů (zhruba 10 miliard korun), jeho kritici tvrdí, že jsou to peníze vyhozené do koše.
Každá domácnost dostane dvě
Dvě látkové, znovu použitelné roušky do každé z padesáti milionů japonských domácností, takový je plán japonského premiéra v boji proti pandemii. Tyto roušky se mají začít distribuovat dnes. Ještě předtím bylo rozesláno 13 milionů těchto roušek do domovů důchodců a domovů s pečovatelskou službou.
Jak uvedl server The Mainichi, anglická mutace deníku Mainiči Šimbun, panuje mezi ošetřovateli a zdravotníky, kteří roušky dostali, značné rozčarování.
Ač je na veřejnosti nosí sám premiér, zdravotníci a pečovatelé je nosit odmítají a někteří raději používají roušky vlastní. „Gumičky dřou uši a hodně to bolí. Navíc jsou pro průměrného muže malé,“ uvedl jeden ze zdravotníků, který nechtěl být jmenován.
„To, co potřebujeme, jsou chirurgické masky,“ uvedl další.
Přineste nám pláštěnky, vyzvala obyvatele Ósaka. Lékaři už oblékají pytle na smetí
„Po přeprání se srazí, takže je těžké v nich mluvit, protože vám neustále sklouzávají, jak jsou malé,“ uvedl zdravotník, který v prefektuře Čiba pracuje v domově pro postižené. „Pro hendikepované lidi je pak těžké udržovat je čisté. V našem zařízení jsou tyto roušky naprosto nepraktické,“ dodal.
Hokkaidó uvolnilo restrikce a teď čelí druhé vlně epidemie
V Japonsku se tak zažívá nový posměšný termín „Abenomask“ (Abeho maska) a jeho politika je posměšně nazývána „Abenomics“. Abe argumentuje, že roušky mají obyvatele především uklidnit a díky jejich distribuci zbydou chirurgické roušky pro zdravotníky v první linii.