Článek
„Jelikož je podstatné ochrany stále nedostatek, tak si ji musíme vyrobit sami. Kolegové na Technické univerzitě v Liberci začali vyrábět filtry do roušek s nanovlákny, já z VŠB v Ostravě přikládám návod, jak ochranu před koronavirem též vylepšit. Nejedná se o žádnou ezoteriku, ale o špičkovou vědu z Kanady,” napsal Polzer, který na VŠB-TUO působí na katedře aplikované mechaniky Fakulty strojní.
Šijte roušky s kapsou, filtry budou. Liberecká univerzita urychluje výrobu
Využít roztok kuchyňské soli
Kanadští autoři zmíněného článku, kteří pracovali na obecně ochranném filtru proti virům, přišli v roce 2017 na to, že když svůj filtr do roušky vymácháme v silném roztoku obyčejné kuchyňské soli, dostaneme výbornou protivirovou ochranu.
Inovativní řešení na eliminaci virů představil na videu rok poté profesor Hyo-Jick Choi z Albertské univerzity v Kanadě. Metoda přeměňuje masky (roušky) doslova na zabijáky virů, napsal tehdy list Edmonton Journal. Stávající roušky a respirátory mohou zachycovat virové kapénky, ale samotný virus je na ochranné masce stále infekční, Choi je proto vylepšil pomocí jednoduché zbraně: soli.
Hyo-Jick Choi ukazuje, že sůl může likvidovat viry.
A právě Choiho „solným“ postupem se Polzer u svého filtru inspiroval. „Filtrace virů je zde cca 40 až 70 procent ještě po 24 hodinách, přičemž na začátku 85 procent. Ale hlavně – ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc,“ uvedl. Dodal, že přímo na onom filtru je do pěti minut zabito 99,9 procenta virů a do hodiny všechny.
„Jinými slovy to dramaticky snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhnete na kontaminovanou roušku a pak přenesete vir na jiný předmět,“ vysvětlil.
Ochrana navíc podle něj funguje i za vlhka a celý den, takže není třeba roušku každou chvíli měnit za novou. „Což stejně málokdo dělá, protože jich je pořád málo,“ poznamenal.
Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně
I proto to může posloužit i jako ochranná vrstva do roušky proti novému viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. „Samozřejmě to nebylo testováno proti aktuálnímu koronaviru, ale je obrovská šance, že to bude fungovat stejně. Princip je fyzikální – vysoký osmotický tlak destabilizuje proteiny. Proto apeluji na všechny, aby si takový filtr vyrobili,“ zdůraznil.
Polzerův postup:
- Rozpárejte jednorázovou chirurgickou roušku a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Kdo nemá, použijte nějakou umělou tkaninu, např. netkanou textilii na zahrádky apod. Návod počítá s filtrem z roušky 15 x 20 cm - pokud bude menší, musí se i úměrně snížit množství roztoku.
- Připravte si 300 g soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru. V článku v Nature Scientific Reports byl použit polysorbát 20, ale ten asi nikdo v poličce nemá. Jde však jen o snížení povrchového napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna.
- Do litrové odměrky nalijte litr horké vody, přidejte prášek a po jeho rozpuštění dosypte sůl. Pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila (ideálně všechna).
- Namočte onu umělou tkaninu, ze které pak bude filtr, v 25 ml roztoku (5 kávových lžiček dejte na misku nebo na talíř) a na noc odstavte.
- Na druhý talíř dejte 55 ml roztoku (11 kávových lžiček), dejte do něj druhý den ráno tu samou tkaninu a vložte do trouby na 40 °C, dokud se všechna tekutina neodpaří.
- Vložte do své textilní roušky s kapsičkou na filtr a máte na celý den ochranu.
- Večer po příchodu domů celou roušku hoďte do horké vody na 30 minut, pak z ní vyjměte filtr a opět jej napusťte solným roztokem. Litr vám vystačí cca na 14 dní.
„I s tímto filtrem však nesmíte být přestat být opatrní, protože pořád ještě nebude mít vaše rouška vyřešené těsnění a spoustu vzduchu nasáváte kolem ní,“ upozornil. Ostatně stejný problém, byť v menším měřítku, mají i respirátory. Ale na tom už na VŠB-TUO podle Polzera také pracují.