Článek
Světová zdravotnická organizace (WHO) v těchto dnech přišla s novými poznatky a na jejich základě i s doporučením pohřebním službám. České ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které má v gesci pohřebnictví, tak aktualizovalo svá doporučení.
Dosud platilo, že s tělem se pracuje v ochranných prostředcích, standardní služby, jako je mytí a česání, se neprovádějí a tělo se neobléká. Vkládá se do určeného obalu – pytle se zipem ze silnostěnného plastu, dezinfikuje se okolí – a tělo se s obalem vloží do rakve.
„Ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s nově vydaným doporučením WHO k pohřbívání těl zemřelých s covidem-19 přezkoumalo svá doporučení a shledalo, že jsou nadále platná a aktuální. Vzhledem k tomu, že virus SARS-CoV-2 byl detekován až po dobu 72 hodin (v experimentálních podmínkách – pozn. red.) na površích, jako je plast nebo nerezová ocel, je proto naprosto zásadní čištění povrchů kontaminovaného prostředí,“ uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.
Krematorium v Ostravě vybudovalo dodatečné chladírenské zařízení pro mrtvé s covidem
WHO nově upravuje technické požadavky na patologické vaky. „Tělo lze uložit do rakve i bez patologického vaku, lze ho i v otevřeném vaku zhlédnout. Dle aktuálního dokumentu se nelze dotýkat nejen těla, ale ani osobních věcí zesnulého nebo předmětů v jeho okolí,“ zdůraznil mluvčí resortu.
„Věci zesnulého nemusí být spáleny ani jinak zlikvidovány. Mělo by se s nimi manipulovat v rukavicích a čistit je vhodným prostředkem a následně dezinfikovat. Oděvy a další textilie patřící zesnulému by měly být prány v pračce při teplotě vody 60–90 stupňů,“ dodal Frček.
I otevřená rakev
Na nářky některých pohřebních ústavů o nedostatku jasných informací reagoval předseda Asociace pohřebních služeb ČR Jaroslav Mangl. „Ukládání lidských ostatků s covidem-19 do dvou plastových pytlů je nebetyčná blbost, protože pytle nemají ekologickou certifikaci o svém časovém rozpadu v zemině. A navíc stačí jeden jednorázový hygienický vak. Umíte si představit, že za sto let až se hrob otevře, bude ležet nějaká tekutina s kostmi v nerozpadlém plastovém vaku, který zabránil přirozenému ztrouchnivění ostatků? Musí se pohřbívat do země bez vaků,“ řekl Právu Mangl.
Covid-19 paralyzuje i pohřební služby
„Některé pohřební služby využívají doporučení, aby lidské pozůstatky neupravovaly a nechaly je ve vacích. Postup doporučený asociací našim členům je – při prvním kontaktu s tělem dát gázu napuštěnou dezinfekcí přes dýchací otvory, uložit do jednorázového hygienického vaku, kam se nastříká dezinfekce, uložit do márnice při pěti stupních a po 24 hodinách tělo z vaku vyndat, zatamponovat dýchací otvory, tělo umýt vlažnou vodou s mýdlem, obléknout, udělat kosmetiku a uložit do konečné rakve,“ dodává předseda asociace s tím, že při takto upraveném lidském pozůstatku lze mít otevřenou rakev a rodina se může normálně rozloučit.
Lékaři ale doporučují i přes aktuální zjištění a doporučení opatrnost.
Nic není jisté
Přednosta Ústavu soudního lékařství Tomáš Vojtíšek FNUSA v rozhovoru pro Právo uvedl, že žádný lékař se při pitvě covid pozitivního nenakazil. Neznamená, že se to stát nemůže.
„Je zřejmé, že poznatky o biologickém chování viru SARS-CoV-2 se v čase neustále rozšiřují. Navíc podotýkám, že absence profesionálních nákaz zdravotníků při provádění pitev může být důsledkem právě řádného používání ochranných pomůcek,“ reagoval na dotaz deníku Právo soudní lékař.