Článek
Čínská strana podle dostupných informací zatím nevyřídila cestovní povolení pro všechny členy týmu. WHO uvedla, že doufá, že budou „logistické a byrokratické problémy vyřešeny co nejrychleji”.
Ke kritice se nezvykle přidal i sám šéf WHO Ghebreyesus, který uvedl, že je chováním čínské strany „zklamán”.
Americký lékárník ničil vakcíny pod vlivem konspiračních teorií
V době, kdy se WHO o zdržení víz dozvěděla, tak byli pracovníci organizace už na cestě, jak bylo s čínskou vládou domluveno. „Snažíme se misi začít co nejdříve,” ujistil Ghebreyesus.
Nejde o hru na viníka
Nový typ koronaviru byl poprvé zachycen v čínském městě Wu-chan na konci roku 2019. Zanedlouho se rozšířil do celého světa, což si doposud vyžádalo 1,8 milionu životů. Opatření proti šíření viru znamenají i poničené ekonomiky.
Tohle není o tom zjistit, jaká země za to může.
Původ viru je ale nejasný, ztracen v mlze domněnek a obviňování. Tým WHO slíbil, že se bude držet čistě vědeckých otázek. Zejména chce zjistit, jak došlo k přenosu viru ze zvířat (údajně netopýrů) na člověka.
Léková agentura EU schválila další vakcínu proti covidu
„Tohle není o tom zjistit, jaká země za to může,” uvedl Fabian Leendertz z Institutu Roberta Kocha, který se mise účastní. „Musíme pochopit, co se stalo, abychom se toho v budoucnu vyvarovali a snížili tak riziko,” dodal.
Jak uvádí britský deník Daily Mail, část odborníků nevidí v misi smysl. „Existují obavy, že poslouží jako razítko oficiálního vysvětlení Číny,” stojí v článku.
Žena, která natáčela situaci v nemocnicích ve Wu-chanu, dostala čtyři roky vězení
Čína odmítla sdělit detaily návštěvy. Není jasné, s kým se experti z WHO mají v průběhu mise potkat. Novináři a aktivisté, kteří na kontroverze ohledně viru ve Wu-chanu upozornili, byli umlčeni nebo zatčeni.