Článek
Zatímco v říjnu podle Die Welt ještě koronavirus v Sasku tak silný nebyl, v Česku pandemie zuřila naplno s hodnotami 600 či 700 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.
„To je hodnota, kterou Německo hlásí jen z několika míst. Je to ztráta kontroly, která dodneška nemá v Evropě obdoby,“ píše autor o dění v Česku a dodává, že i tak přejíždělo přes hranice pravidelně 9000 Čechů, aby na saské straně pracovali.
„V Bad Schandau jsou všude - v hotelech, restauracích, obchodech,“ připomíná tehdejší situaci.
Mapa nakažených podle obcí opět ztmavla. Trpí hlavně příhraničí
„O tři měsíce později bojuje Sasko s incidencí 304 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, zatímco v celém Německu je to 155, a zemská vláda v Drážďanech to ještě ve vší vážnosti svým obyvatelům vydává za úspěch,“ píše Die Welt.
Poukazuje na to, že obzvláště postižené jsou v Německu ty bavorské a saské okresy, které hraničí s Českem. Nákaza se ovšem šíří i v Durynsku a také v Braniborsku a Sasku-Anhaltsku, píše list. (Tyto spolkové země s Českem nesousedí - pozn. red.).
Dostat vývoj pod kontrolu s pomocí lockdownů a podobných opatření je podle komentáře obtížné, protože je neustále „vyživován” přes otevřenou hranici s Českem. „Tam mezitím vypukla třetí vlna s incidencí 829, která je druhá nejvyšší na světě,“ píše Die Welt.
Deník rovněž uvádí, že ačkoli německé hotely a restaurace provoz zastavily, je stále větší poptávka po zahraničních pracovnících do míst, kde nákaza představuje obzvláště velké riziko. „Do pečovatelských domovů a do nemocnic,“ uvádí list.
ON-LINE: Zpřísňovat v Česku se nemusí. Rekordní přírůstek nakažených ve Španělsku
To, že v Sasku bude od pondělí vyžadován od zahraničních pendlerů jeden test týdně, nepovažuje Die Welt spolu s dosavadními karanténními opatřeními za očekávanou ránu, která přeruší řetězec přenosu infekce z Česka. Na výběr tak jsou dvě možnosti. Buď se podle deníku zemské vlády spolehnou na to, že Češi přece jen dostanou pandemii pod kontrolu, nebo se odhodlají k takovým opatřením, která poskytnou skutečnou ochranu a zároveň předejdou nedostatku pečovatelů.
Čína posílá do lockdownu desítky milionů lidí kvůli 115 novým případům
„Proč se například pětinásobně nezvýší paušál na ubytování zahraničních pendlerů a nevyplácí se přímo zaměstnancům místo zaměstnavatelům?“ pokládá si Die Welt otázku.
Paušál v Sasku pro pendlery od poloviny prosince činí 40 eur za noc, částka ale mnoho lidí nemotivuje k tomu, aby místo dojíždění dočasně v Sasku bydleli.
Dosavadní zemská opatření, jako jsou zákaz turistického ubytování, omezení pohybu na vymezený okruh kolem domova či povinné respirátory třídy FFP2, považuje Die Welt za placebo.