Článek
Americká farmaceutická firma v úterním prohlášení oznámila, že odkládá dodávky vakcín do Evropy a vyhodnocuje vzácné případy krevních sraženin.
„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,” uvedla firma.
Brusel o tomto kroku podle všeho neměl vůbec tušení. Podle zdrojů agentury Reuters požaduje Komise urychlené vysvětlení. „Evropská komise je s firmou v kontaktu,” uvedl nejmenovaný zdroj Reuters.
Johnson & Johnson odkládá dodávky vakcín pro Evropu
Mluvčí unijní exekutivy odmítl situaci zatím komentovat.
Vzácné případy trombózy
Odložení distribuce v Evropě souvisí s vyšetřováním amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které zkoumají vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou Johnson & Johnson. Úřady v USA doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno.
Výsledek očkování: Půlka Anglie je už měsíc téměř úplně bez covidu
CDC a FDA se zabývají šesti nahlášenými případy „vzácného a závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců” v odstupu několika dní po podání vakcíny. K pondělnímu datu bylo v USA podáno skoro sedm milionů dávek dané očkovací látky.
Jak si Česko vede v boji s covidem-19?
První vakcíny od společnosti Johnson měly do českých ordinací dorazit 19. dubna. Mělo to být 14 400 dávek, o týden později 24 tisíc dávek. Česko má celkem u firmy Johnson & Johnson objednáno kolem dvou milionů dávek.
Jak komplikace s dodávkami zkomplikují vládní vakcinační program, zatím není jasné.
Evropu ochuzují i další výrobci
Firma Johnson není prvním výrobcem vakcín, který dodávky do EU pokrátil. V polovině března oznámila společnost AstraZeneca, že sníží dodávky očkovací látky do Evropy o 73 procent. Do konce března firma dodala 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Unie přitom vloni s AstraZenekou uzavřela smlouvu o nákupu 300 milionů dávek její vakcíny, přičemž 30 milionů mělo dorazit do konce roku 2020, 90 milionů v prvním kvartálu letošního roku a 180 milionů v kvartálu druhém.
EU musí zvýšit výrobu vakcín a kontrolovat jejich vývoz, shodly se členské země
Loni ovšem nedorazily žádné dávky, protože preparát ještě nebyl schválen evropskými regulačními úřady.
Do Unie bez vysvětlení krátila dodávky vakcín i společnost Moderna. Například Německo nedostane 878 400 dávek očkovací látky této společnosti.