Článek
Bergamo se stalo prvním známým ohniskem nákazy v Evropě. Během dvou měsíců tehdy zemřelo s covidem ve stejnojmenné provincii šest tisíc lidí, což v poměru k počtu obyvatel představovalo nejvyšší úmrtnost na světě.
Utkání hrálo jen okrajovou roli
Mnozí se domnívali, že se smrtící vlna rozjela po fotbalovém utkání Ligy mistrů mezi místním klubem Atalanta Bergamo a španělskou Valencií. Zápas se hrál v nedalekém Milánu na slavném stadionu San Siro 19. února 2020.
Na stadion přijelo 40 tisíc fanoušků Bergama, přičemž město má 120 tisíc obyvatel.
V Benátkách začal po dvouleté pauze karneval
„Třetina města se ocitla na nohou,“ řekl ARD fanoušek Diego Valleri. Podle něj se velký fotbalový svátek odehrával už na silnici do Milána. Za normálních okolností trvá cesta 45 minut, ale tehdy se protáhla kvůli dopravním zácpám na hodiny.
Lidé oslavovali, jásali a objímali se. Covid byl pro ně problémem v daleké Číně. „Lidé si nemysleli, že je nákaza tak nebezpečná a že by se mohla dostat i sem. Jinak bychom na stadion nešli,“ dodává Valleri.
Už za pár dní ale bylo jasné, že koronavirus do Evropy přece jen pronikl. A po Bergamu začaly i v dalších oblastech severní Itálie vznikat první uzavřené zóny.
Rakousko se s povinným očkováním zahnalo do slepé uličky, tvrdí politici
Nyní po dvou letech ale zjištění mikrobiologa Crisantiho hypotézu o fotbalovém utkání jako rozbušce infekce vyvracejí. Jeho číselné propočty a simulace ukazují, že už čtyři dny před zápasem se v Bergamu a okolí nakazily nejméně tři tisíce lidí. Fotbal podle něj hrál v šíření nákazy jen okrajovou roli.
Vlády zpočátku váhaly s karanténou
„Kdyby tehdy bylo v regionu jen pár případů, neměl by zápas na šíření nákazy prakticky vliv, protože pravděpodobnost, že někdo infikovaný přijde do hlediště, by byla velmi nízká. Utkání do jisté míry k šíření přispělo, ale nepředstavovalo spouštěč,“ ujistil Crisanti.
Lockdowny během koronavirové pandemie moc nepomohly, tvrdí američtí vědci
Rozhodující příčinou se zdá být spíš napojení hospodářsky dynamického regionu Bergamo na mezinárodní obchod. Proto se tady koronavirus objevil dříve než jinde. A když zdravotníci první případy odhalili, chvíli trvalo, než se centrální vláda v Římě i regionální úřady v Milánu odhodlaly vyhlásit v provincii Bergamo karanténu, dodává Crisanti.