Hlavní obsah

„Zmuchlané“ vidění může signalizovat závažné onemocnění sítnice, jediným řešením je operace

Novinky, Centrum klinické oftalmologie

Zhoršil se vám zrak? Vidíte předměty zkreslené, pokřivené a jaksi „zmuchlané“? Pozor, může se jednat o varovný příznak vážného onemocnění sítnice, tzv. epiretinální membránu (ERM). Brýle nepomáhají a léky na toto onemocnění neexistují. Jedinou cestou k záchraně zraku je operace.

Foto: www.klinoft.cz

Úvodní fotografie

Článek

Onemocnění vznikne vytvořením velmi jemného „škraloupu” na povrchu centrální části sítnice, tzv. makuly (žlutá skvrna), který ji svrašťuje. Výsledkem je pak ono „zmuchlané“ vidění, kdy se nám vertikály vlní a v horizontále jsou části obrazu vůči sobě posunuté (viz srovnání obr. A a obr. B).

Návštěvu odborného lékaře v takovém případě neodkládejte: „Hrozí zde nebezpečí z prodlení. Pacient musí přijít včas, abychom se mu zrak pokusili zachránit. Sítnice je součástí mozku, a pokud odumře, nelze už funkci obnovit,“ upozorňuje mikrochirurg, přední odborník na onemocnění sítnice doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D. z Centra klinické oftalmologie v Praze, kde se jako jediní v ČR primárně zabývají komplexní problematikou sítnice.

Foto: 123RF, David Izquierdo Roger, úpravy klinoft

Obr. A – Vidění člověka se zdravou sítnicí

Foto: 123RF, David Izquierdo Roger, úpravy klinoft

Obr. B – Zmuchlané vidění člověka s ERM

Nebezpečí zvyšuje věk

Riziko rozvoje onemocnění se zvyšuje s věkem: dvě procenta pacientů starších 50 let a až 20 % pacientů starších 75 let je ohroženo ERM. V raném stádiu ji odhalí jen odborné vyšetření optickou koherentní tomografií (OCT).

Jde o moderní, pro pacienta šetrné vyšetření, které lékaři poskytne ideální obraz vnitřních struktur oka. „Na jeho základě můžeme stanovit správnou diagnózu, porovnávat jednotlivá vyšetření v časových intervalech a naplánovat případnou chirurgickou léčbu. Dokážeme vyhodnotit účinnost dosavadní léčby a také poznat, kdy je léčba nedostatečná,“ podotýká doc. Souček. Ačkoliv ERM nevede k úplné slepotě, rozvinuté onemocnění může člověka velice těžce postihnout. Člověku pak zbude funkční jen sítnice kolem makuly, takže vidí pouze obrysově.

Jediný způsob léčby – operace 

K léčbě epiretinální membrány neexistují oční kapky, léky nebo vitamíny. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok zvaný vitrektomie: „Jde o mikrochirurgické odstranění, sloupnutí onoho škraloupu na povrchu makuly. Výkonu se říká mikrochirurgický peeling,“ vysvětluje doc. Souček, a dodává: „Oko je následně na jeden den zakryto sterilní náplastí, operace nevyžaduje hospitalizaci a po zákroku pacient odchází s doprovodem domů.“

V Centru klinické oftalmologie v Praze 7 se zabývají komplexní problematikou sítnice od diagnostiky až po ambulantní bezstehové operace makuly. Operují i pacienty s epiretinální membránou – většina z nich po zákroku potvrzuje zlepšení zrakové ostrosti. Obnova zraku po operaci probíhá postupně – zlepšení je znatelné do 3 měsíců. Klinika funguje již 11. rokem a má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR. Lékařské zákroky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti k vyšetření na klinice nepotřebují žádná odborná doporučení. Více na www.klinoft.cz

Foto: www.klinoft.cz

doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D., přední odborník na onemocnění sítnice z Centra klinické oftalmologie

Výběr článků

Načítám