Článek
Onemocnění vznikne vytvořením velmi jemného „škraloupu” na povrchu centrální části sítnice, tzv. makuly (žlutá skvrna), který ji svrašťuje. Výsledkem je pak ono „zmuchlané“ vidění, kdy se nám vertikály vlní a v horizontále jsou části obrazu vůči sobě posunuté (viz srovnání obr. A a obr. B).
Návštěvu odborného lékaře v takovém případě neodkládejte: „Hrozí zde nebezpečí z prodlení. Pacient musí přijít včas, abychom se mu zrak pokusili zachránit. Sítnice je součástí mozku, a pokud odumře, nelze už funkci obnovit,“ upozorňuje mikrochirurg, přední odborník na onemocnění sítnice doc. MUDr. Petr Souček, Ph.D. z Centra klinické oftalmologie v Praze, kde se jako jediní v ČR primárně zabývají komplexní problematikou sítnice.
Nebezpečí zvyšuje věk
Riziko rozvoje onemocnění se zvyšuje s věkem: dvě procenta pacientů starších 50 let a až 20 % pacientů starších 75 let je ohroženo ERM. V raném stádiu ji odhalí jen odborné vyšetření optickou koherentní tomografií (OCT).
Jde o moderní, pro pacienta šetrné vyšetření, které lékaři poskytne ideální obraz vnitřních struktur oka. „Na jeho základě můžeme stanovit správnou diagnózu, porovnávat jednotlivá vyšetření v časových intervalech a naplánovat případnou chirurgickou léčbu. Dokážeme vyhodnotit účinnost dosavadní léčby a také poznat, kdy je léčba nedostatečná,“ podotýká doc. Souček. Ačkoliv ERM nevede k úplné slepotě, rozvinuté onemocnění může člověka velice těžce postihnout. Člověku pak zbude funkční jen sítnice kolem makuly, takže vidí pouze obrysově.
Jediný způsob léčby – operace
K léčbě epiretinální membrány neexistují oční kapky, léky nebo vitamíny. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok zvaný vitrektomie: „Jde o mikrochirurgické odstranění, sloupnutí onoho škraloupu na povrchu makuly. Výkonu se říká mikrochirurgický peeling,“ vysvětluje doc. Souček, a dodává: „Oko je následně na jeden den zakryto sterilní náplastí, operace nevyžaduje hospitalizaci a po zákroku pacient odchází s doprovodem domů.“
V Centru klinické oftalmologie v Praze 7 se zabývají komplexní problematikou sítnice od diagnostiky až po ambulantní bezstehové operace makuly. Operují i pacienty s epiretinální membránou – většina z nich po zákroku potvrzuje zlepšení zrakové ostrosti. Obnova zraku po operaci probíhá postupně – zlepšení je znatelné do 3 měsíců. Klinika funguje již 11. rokem a má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR. Lékařské zákroky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti k vyšetření na klinice nepotřebují žádná odborná doporučení. Více na www.klinoft.cz