Článek
Není přitom pravda, že se takoví bouchači vyskytují jen na stadionech nebo na silvestra. Státní rozpočet skončil minulý rok ve schodku 28,5 miliardy korun. Jde o nejhorší výsledek za poslední čtyři roky. Jak to podala ministryně financí Alena Schillerová (ANO)? „Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu.“ Podle ní je výsledek čtvrtý nejlepší za dvacet let hospodaření českých vlád.
Je to jako ve starém vtipu. Brežněv a Nixon závodili v běhu na sto metrů. Nixon vyhrál. Druhý den vyšla moskevská Pravda s titulkem Soudruh Brežněv obsadil pěkné druhé místo, prezident USA byl předposlední. Jenže to je vtip, ale Schillerová dělá, že to říká vážně. A voliči ANO bouchají šampus, jak už je líp.
Promenáda dutých hlav se před pár dny zjevila v další podobě. Na brněnskou mešitu někdo nasprejoval protiislámský nápis zde. A to v době, kdy Írán vyhrožuje džihádem Spojeným státům a jejich spojencům kvůli zabití generálmajora Kásima Sulejmáního. Tady už nejde o poškození fotbalového týmu vhozením dýmovnice. Dopad může být širší a krutější.
Lidé, na rozdíl od blbců, zareagovali důstojně. Exministr kultury Daniel Herman: „Když v roce 1938 zapalovali nacisté v Německu synagogy, odsuzovali to křesťanští duchovní s argumentem, že synagogy jsou domy Boží, které je třeba mít v úctě. V souvislosti s posprejováním mešity v Brně říkám, že i mešity jsou domy Boží a Abrahám naším společným praotcem víry.“
Uživatel Twitteru, kněz Martin Holík: „Já, věřící křesťan, se hluboce omlouvám věřícím muslimům z Brna a okolí za explicitní nevraživost, za to, že nedokážu já ani mí spoluobčané ani úřady zabránit, aby v našem krásném městě takto řádili nenáboženští vandalové, lidé bez úcty:-(.“
Charakter původců akce vystihl mluvčí BIS Ladislav Štícha: „Nebezpečným hlupákům je zřejmě líto, že česká muslimská komunita je nekonfliktní a slušná.“
I Andrej Babiš se nechal slyšet: „Výhrůžky smrtí komukoliv jsou pro mě osobně nepřijatelné, daleko za hranou odlišného názoru či víry a je správně, že případ začala okamžitě vyšetřovat Policie ČR.“
Alexandr Mitrofanov
Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.
Jenže Babiš vypěstoval bolševník své moci především oblbovacími prášky. Teď může říkat cokoliv, stejně ve vztahu ke svým voličům dopadá jako Dafné ve finále filmu Někdo to rád horké zde.