Článek
Tento příkladný manžel a otec tří dětí se v roce 2018 sám natočil, jak se masturbuje, a video poslal mladé ženě Alexandře de Taddeo, která žije s ruským umělcem Piotrem Pavlenským. Zveřejnění tohoto videa měsíc před volbami mu
zlomilo vaz, a tak oznámil, že na pařížského starostu kandidovat nebude.
Tento případ a jeho okolnosti naprosto zahltily mediální prostor. Samozřejmě na tom mělo zásluhu samo pikantní video, protože se nejedná o klasické video, kdy by byl politik přistižen při činu proti své vůli. Griveaux natočil sám sebe dobrovolně.
Na jeho stranu se zvedly obrané hlasy argumentující, že to co dělá politik ve svém volném čase, nemá nikoho zajímat a odstupovat by se mělo výhradně po politických pochybeních. K tomuto hlasu se přidaly další, které volaly po větší
kontrole sociálních sítí. Což samo o sobě bylo absurdní, protože video se objevilo na speciálně vytvořeném webu, který se měl zabývat problémem vztahu porna a politiků.
Za tímto projektem stojí právě Piotr Pavlenský, který je znám akcemi, kterými vystupuje proti Putinovi. Zašil si ústa na podporu skupiny Pussy Riot a nebo si přibil varlata na Rudém náměstí. Tento muž dostal ve Francii politický azyl v posledním týdnu vládnoucího období předchozího prezidenta Francoise Hollanda .
A právě, podle svých vlastních slov, z počítače své přítelkyně Alexandry de Taddeo
ukradl video, kde se Griveaux ukájí, a zveřejnil ho. Sociální sítě se pouze chytly tématu a v podstatě nadobro zesměšnily Benjamina Griveauxa. Spojovat tuto kauzu s problémem cenzury sociálních sítí je tedy mylné.
Ani námitka, že Griveaux má právo na soukromý život, neobstojí. Často se argumentovalo, že třeba Francois Mitterand byl prezident s dvojím životem, o kterém všichni zasvěcení věděli, novináři moc neinformovali a politici nepoužívali proti němu. Ano, politik má právo na svoje soukromí, ale tomto případě Griveaux toto hájení ztrácí, protože on sám využíval svoji rodinu při politické kampaní.
V rozhovoru pro časopis Elle například vyzdvihoval svůj rodinný život a význam svého manželství a rodiny v jeho životě. Nebránil se i titulku „Vysněný manžel“. A právě kvůli tomuto pokrytectví musel odstoupit.
Druhý důvod je, že video vzniklo v roce 2018, a to již zastával funkci ve vládě. Celá tato vláda neustále připomíná občanům, jak je potřeba postavit se k životu zodpovědně a jak je třeba všechny životní kroky dobře promyslet. Ale jakou může mít zodpovědnost člověk, který v tak vysoké funkci pošle takové video. I kdyby se jednalo o jeho vlastní ženu, mohl se někdo k tomuto obsahu dostat a následně politika a jeho rodinu vydírat.
Griveaux tím, že si dovolil někomu poslat takové video, jen dokázal, že je opilý mocí a sebejistotou, že se mu nemůže nic stát. Emmanuel Macron šel v obhajobě svého blízkého spolupracovníka ještě dál a naznačil, že za celou akcí může být pověstná ruská stopa prezidenta Putina.
Matěj Široký
Narodil se roku 1983 ve Znojmě do lékařské rodiny. Vystudoval průmyslovou školu v Jihlavě a VUT Brno, obor telekomunikace. V roce 2006 odešel do Francie, kde studoval filosofii na pařížské Sorbonně, v Institut de philosophie comparée a v Institut catholique de Paris. Věnuje se přednášení filosofie klasického realismu v privátní sféře ve Francii a v Česku. Spoluzaložil občanské sdružení Přátelé filosofie, které se snaží o popularizaci klasické filosofie a kritického myšlení. Od roku 2012 přispívá do českých médií recenzemi knih a komentáři, týkajícími se francouzské politické a kulturní scény.
Toto nařčení by si zasloužilo vlastní komentář. I bez zásahu jakékoliv cizí mocnosti se Macronův slib nové politiky a nových lidí v politice úplně bortí, protože se jeho mladí muži a ženy na vládních postech víc než výsledky honosí lehkovážnou pýchou a pohrdáním k normálním lidem.