Hlavní obsah

VIDEO: Sovinec má raritu, draka co plive oheň

Právo, Pavel Karban
BRUNTÁL

Trojhlavého draka plivajícího oheň probudil k životu řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova na Bruntálsku. Deset metrů dlouhá a třítunová saň má být letní raritou na nedalekém hradě Sovinci.

Foto: Pavel Karban, Právo

Draka, co chrlí oheň, vytvořil z jednoho kusu topolu řezbář Jiří Halouzka. Se synem Reném si draka osedlali jako koně.

Článek

Draka tesal řezbář z jednoho kmene obrovského topolu od loňského srpna. „Musel jsem ho na  místěn ořezat nahrubo. Teprve pak jsme ho naložili a převezli sem, kde jsem ho dodělal,“ popsal s tím, že teprve ve středu dokončil mechanismus chrlení ohně.

„Je to na principu propan-butanu., každá hlava funguje nezávisle na sobě a oheň plive do vzdálenosti zhruba metru a půl.“

Předlohu pro draka našel Halouzka v současném světě. „Dělal jsem ho podle skutečné fosilie, která se před lety našla v Antarktidě. Ve skutečnosti je to ještěr, ale protože v českých pohádkách jsou tříhlaví draci, tak jsem udělal tříhlavého,“ vysvětlil a dodal: „Je to určitě jediný drak ve střední, možné celé Evropě, který chrlí oheň,“ upozornil řezbář, který kromě samce vytvořil také samici a jedno dračí mládě.

„Samice je z dubu, a i když má o dva metry kratší tělo, tak váží o tunu víc než drak,“ řekl.

Draka, co chrlí oheň, vytvořil z jednoho kusu topolu řezbář Jiří Halouzka. Se synem Reném si draka osedlali jako koně. foto: Právo/Pavel Karban

Podle jiříkovského řezbáře bude mít dračí rodina dohromady pět členů. „Kromě samce a samice ještě tři mláďata různého stáří. Jedno už mám, takže mi zbývají další dvě.“

Důvod, proč Halouzka draky vyrobil je jednoduchý. „Hlavně ten, co chrlí oheň, je speciálně dělaný pro hrad Sovinec. Poprvé ho veřejnosti ukážeme na začátku července, čtvrtého a pátého, kde bude hrát v pohádce. A jako správný drak nakonec sežere nehodného rytíře,“ prozradil řezbář, který zmínil, že v Jiříkově a blízkém okolí se kdysi draci nacházeli

„Dokládá to znak Jiříkova, jehož součástí drak je. A je vyobrazený i na obecní pečeti ze sedmnáctého století.“

Aby draci nezaháleli, když mají být hradní atrakcí jen o prázdninách, je Halouzka rozhodnutý zřídit pro ně poblíž svého domu dračí sluj. „V ní budou přes zimu. Už přesně vím, jak bude vypadat a věřím, že až ji dokončím, tak se draků budou bát i dospělí,“ pousmál se řezbář.

Související témata:

Výběr článků

Načítám