Článek
Podobné kamenné nádoby byly již dříve nalezeny v Laosu a Indonésii. Na objevu se podíleli vědci ze dvou indických a jedné australské univerzity. "Stále nevíme, kdo tyto obří nádoby vyrobil ani kde ti lidé žili. Všechno je to tak trochu záhada," řekl Nicholas Skopal z Australské národní univerzity, který byl členem výzkumného týmu.
Přestože stále není jasné, k čemu obří nádoby sloužily, vědci se domnívají, že „pravděpodobně souvisely s pohřebními praktikami“, uvedl Skopal. Podle něj existují vyprávění etnické skupiny Nágů žijící v severovýchodní Indii, podle nichž se našly podobné nádoby naplněné zpopelněnými ostatky, korálky a dalšími artefakty.
https://t.co/5RTogufk6M
— Annetta Mallon PhD 💉💉💉 (@AnnettaMallon) April 1, 2022
Ceremonial placement of cremains is a tradition found in more than one country.
ID: jars at Herakilo site. Credit: Tilok Thakuria#GDEP #DeathPositive pic.twitter.com/2Itny0QQ7M
Doktor Tilok Thakuria z indické univerzity NEHU ve městě Šillong BBC řekl, že "v současné době jsou nádoby prázdné". Kdysi byly pravděpodobně zakryty víčky. "Dalším krokem tohoto projektu je vykopání a rozsáhlá dokumentace jednotlivých prvků těchto nádob," dodal doktor Thakuria.
Podobné nálezy v Laosu
Vědci se domnívají, že tyto nádoby pocházejí z doby více než 400 let před naším letopočtem. Vědci ale zatím v Ásámu prohledali jen velmi omezenou oblast a je pravděpodobné, že podobných nalezišť se tam ukrývá zřejmě mnohem více.
V Laosu leží tisíce kamenných džbánů. Jsou stejně tajemné jako Stonehenge
Podobné kamenné nádoby objevili vědci v roce 2016 v Laosu a odhadují, že byly uloženy před nejméně 2000 lety. Archeologové tehdy objevili tři různé typy pohřbů: kosti uložené v jámách s velkým vápencovým blokem navrchu, kosti pohřbené v keramických nádobách a jedno tělo v hrobě.
„Velikost a struktura nádob nalezených v Ásámu a Laosu jsou si velmi podobné. Existují však určité rozdíly ve tvaru a velikosti. Nádoby v Ásámu jsou baňatější, zatímco ty v Laosu jsou spíše válcovité,“ dodal Nicholas Skopal.