Hlavní obsah

Ve zlínské zoo se narodilo mládě slona afrického

Zlín

První snímky v neděli narozeného mláděte slona afrického zveřejnila zlínská zoologická zahrada. Slůně se má čile k světu a matka Kali jej hned učí chodit do venkovního výběhu. Přirozený porod proběhl bez komplikací ve vnitřním pavilonu slonů. Návštěvníci mládě uvidí nejdřív za týden. Nyní je okolí areálu slonů afrických pro veřejnost uzavřené, aby sloni měli klid.

Foto: Zoo Zlín

První záběry slůněte slona afrického.

Článek

Zoo Zlín si připisuje nejvýznamnější primát v historii českých zoologických zahrad. Vůbec poprvé se v Česku narodilo slůně slona afrického. Podle pozorování chovatelů je slůně vitální, samice Kali o něj starostlivě pečuje.

„Je to sameček, je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola. Vše se prozatím jeví v naprostém pořádku,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Foto: Zoo Zlín

Jednodenní slůně se má čile k světu, je vitální a zvědavé.

Porod sedmadvacetileté slonice Kali proběhl doslova během pár minut. Chovatelé ráno po příchodu do pavilonu nezaznamenali žádné odlišné chování stáda, nic nenasvědčovalo tomu, že se Kali chystá porodit. „Všechny tři slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi dvacet minut po porodu. Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu. Je to skutečně mimořádný zážitek, plánujeme jej v blízké budoucnosti zprostředkovat i našim návštěvníkům,“ přiblížil průběh narození slůněte Horský.

O mládě se matka stará

Ihned po porodu chovatelé umožnili slonicím a mláděti vstup do venkovního výběhu. Kali nezaváhala ani na chvilku, slůně ji okamžitě následovalo. „K matce a slůněti se připojila také Zola. Celá trojice se od té doby drží neustále pospolu. Dokonce to chvílemi vypadá, že Zola přebrala vedení našeho stáda. Zájem o mládě už projevila i slonice Ulu,“ doplnil ředitel.

Liberecká zoo přišla o své nejstarší zvíře. Slonici Rání bylo 58 let

Domácí

Prvních několik hodin se slonice se slůnětem zdržovaly pouze v části výběhu v těsné blízkosti pavilonu. „Postupně se procházky prodlužovaly, ve večerních hodinách se již stádo pohybovalo po celém výběhu. Slonice Kali si dopřála i první bahenní ‚lázeň‘, při péči o kůži několikrát důkladně ‚osprchovala‘ také malého samečka,“ podotkla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Pavilon uzavřený

Pavilon i okolí venkovního výběhu pracovníci zoo již v neděli ráno uzavřeli. „Chceme slonicím a mláděti dopřát maximální možný klid. Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno. Chov afrických slonů je naprosto odlišný a mimořádně náročný, přistupujeme proto ke všemu s velkou pokorou a chceme být opravdu maximálně opatrní. Tyto dny jsou pro zdárný vývoj slůněte nejdůležitější,“ zdůraznil Roman Horský.

Foto: Zoo Zlín

Do venkovní části výběhu slůně na každém kroku doprovází jeho matka Kali.

Chovatelé od prvních okamžiků intenzivně také sledují chování slůněte. „První dobrá zpráva je, že slůně pije, že se o krmení zajímá. Teď sledujeme četnost a délku pití, budeme také zjišťovat, jak se váže na matku. Mládě se narodí do stáda, musí se naučit, že se napije jen u vlastní mámy,“ zdůraznil Roman Horský.

Výběr článků

Načítám