Článek
Video, jež zachytilo vesničany, kteří převážejí vodu, pochází z 18. května. Zvyk nasazování roušek dobytku však na indickém venkově ve státě Madhjapradéš už trvá od vypuknutí pandemie.
„Když se koronavirus může šířit mezi lidmi, tak hrozí nebezpečí infekce i u zvířat,“ uvedl Prakaš Mevada, farmář žijící nedaleko města Čendori.
Roušky na zvířatech pro něj nejsou nic nového. Na radu starších je farmáři používali i při zvířecích epidemiích. Zvířatům je vesničané nasadili podle Mavady hned, když museli na pole i přes zákaz vycházení, který nařídila vláda. Kdyby zůstali doma, přišli by totiž o úrodu.
V Německu se rozjíždí testy na koronavirus u domácích mazlíčků
Opatrnosti není nikdy dost, ovšem jak tvrdí indický veterinář H.B.S. Bhadoria ze zemědělské univerzity Džaváharlála Néhrúa, tato opatření jsou zbytečná. Dobytek se totiž koronavirem SARS-CoV-2 podle současných zjištění nakazit nemůže.
Skot trpí vlastním koronavirem
Přesto se krávy do spojitosti se současnou pandemií dostaly, jak jinak než v konspiračních teoriích. Dobytek, zejména telata, totiž ohrožuje respirační syndrom skotu (BRD), který může způsobovat i bovinní koronavirus (BCoV).
Proti tomuto koronaviru, který je příbuzný koronaviru SARS-CoV-2 (oba jsou betakoronaviry), ale je přitom stále dost odlišný, existuje vakcína. To neušlo konspiračním teoretikům a tvrzení, že vakcína proti koronaviru dávno existuje, se začalo lavinovitě šířit internetem. Fakt, že jde o vakcínu pro skot a na jiný koronavirus, už však autoři těchto zpráv vynechali.