Článek
Nález podle místních úřadů dokazuje, že se s perlami v oblasti obchodovalo už za neolitu, tedy v mladší době kamenné. Perla bude koncem měsíce vystavena v pobočce galerie Louvre v Abú Zabí.
„Objev nejstarší perly na světě v Abú Zabí je důkazem, kolik toho z naší nedávné ekonomické a kulturní historie má hluboké, až do prehistorie sahající kořeny,“ uvedl Muhammad Chalífa Mubárak, který stojí v čele úřadu pro kulturu a turismus v Abú Zabí.
Perly se nosily jako šperky už v Mezopotámii
Archeologové s pomocí radiokarbonové metody datování odhadli, že perla pochází z let 5800 až 5600 před naším letopočtem. Perly se tehdy pravděpodobně nosily jako šperky a v Mezopotámii, která se rozprostírala na území dnešního Iráku, se směňovaly za keramické předměty a další zboží, uvedli experti ze Spojených arabských emirátů.
Nečekaný objev: V jedné lastuře na farmě našli deset perel
Vykopávky na ostrově Maravá se soustředily zejména kolem kamenných zřícenin, objeveny na místě byly také korálky z mušlí či pazourkové hroty šípů.
Perlu si lidé budou moci prohlédnout na výstavě s názvem 10 000 let luxusu, která bude zahájena 30. října v muzeu Louvre Abú Zabí.