Článek
Nevládní organizace Animal Legal Defense Fund (ALDF) podala k soudu ve státě Ohio stížnost jménem „společenství hrochů“, kteří žijí u kolumbijské řeky Magdalena. Cílem stížnosti je zabránit možnému utracení desítek hrochů v Kolumbii. V této zemi, která už zvířata jako právní subjekty uznává, podal podobnou stížnost v kauze kolumbijských hrochů už dříve tamní advokát Luis Domingo Gómez.
Americká organizace na ochranu práv zvířat chtěla, aby v kolumbijském případu byla umožněna svědectví dvou odborníků na nechirurgickou sterilizaci zvířat v divoké přírodě. Soud v Ohiu pak uznal hrochy jako právní subjekty z toho důvodu, že americké právo umožňuje „zainteresovaným osobám“ v zahraničních soudních sporech požádat americké občany, aby jim pomohli v jejich sporu.
Kolumbijské úřady už dlouho řeší problém množících se hrochů, jejichž populace tam není přirozeně regulována jako v jejich domovské Africe. Hroši se proto ve větším množství mohou stát rizikem pro tamní ekosystémy s řadou ohrožených druhů či pro místní obyvatele, jejichž živobytím je rybolov.
Experti z několika univerzit už loni varovali, že pokud Kolumbie brzy nepřijde na úspěšnou strategii regulace hrochů, bude jich mít v roce 2039 asi 1500. Nyní se jejich počet odhaduje na stovku. U zrodu jejich populace byli přitom jen tři samci a jedna samice, které si ilegálně přivezl s dalšími exotickými zvířaty, včetně žiraf či slonů, na svůj ranč narkobaron Escobar.
BEZ KOMENTÁŘE: Escobarovi hroši na jeho někdejší farmě v roce 2009.Video: Reuters
Poté, co Escobara v roce 1993 zastřelila policie, byla většina jeho zvířat odvezena do zoologických zahrad. Hroši se ale dostali do volné přírody, kde nalezli oproti svému africkému domovu ráj. V Kolumbii je totiž neohrožují jejich přirození nepřátelé, jako lvi či krokodýli, ani extrémní sucha či lovci. Hroši si tak v kolumbijském deštném pralese užívají osvěžujících vod řeky Magdaleny a dalších vodních toků.
Někteří místní obyvatelé je považují za maskoty a turistům prodávají trička a suvenýry s obrázky těchto tlustokožců. Na místě někdejší Escobarovy soukromé zoo v městečku Puerto Triunfo je nyní zoologická zahrada a zábavní park, kde chovají také několik hrochů.
Postupný konec kokainových hrochů, úřady je kastrují
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gZ_g/zdeEOT.jpeg?fl=cro,0,1,798,448%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Tento měsíc kolumbijské úřady oznámily, že začaly se sterilizací hrochů pomocí antikoncepčního přípravku GonaCon, který za týden aplikovaly 24 jedincům. Kolumbijští ochránci zvířat se obávají, že tato antikoncepce není bezpečná, a požadují, aby se místo ní použil ověřený prostředek PZP, který se používá už od 80. let minulého století například pro sterilizaci slonů.