Článek
Šestatřicetiletý ošetřovatel David Morane je zaměstnancem šimpanzí rezervace v Guinei, která zachraňuje a rehabilituje osiřelé šimpanze. Ti jsou většinou oběťmi nezákonného obchodu s masem a šimpanzími mláďaty.
„Skupinové exkurze do savany umožňují šimpanzům objevovat jejich přirozené prostředí a učit se důležité informace, které budou nepostradatelné pro život v savaně,“ říká Morane, který je na exkurzích denně doprovází.
Na jednom z takových skupinových výletů narazili poprvé v životě sirotčí šimpanzové Missy a Ali na želvu. Jejich první setkání natočil na video Morane v srpnu, agentury ho však zveřejnily až tento týden.
Nahrávka zachycuje první setkání i povahy obou lidoopů, kteří byli z nového objevu v rozpacích. Šimpanz Ali se ze strachu držel spíše opodál, zatímco Missy začala hýbající se kámen prozkoumávat. Postupně se odhodlávali do želvy klepat, strkat do ní a okukovat ji ze všech stran.
Krunýř většinou před šimpanzi neochrání
Při sledování života šimpanzů ve volné přírodě přitom bylo již v minulosti zjištěno, že šimpanzi často loví želvy pro jejich maso. Ani tak pevná ochrana proti predátorům, jako je želví krunýř, však útok šimpanzů nevydrží. Ti ho totiž snadno rozkřápnou údery o kmeny stromů, jako by se dostávali do skořápek ovoce.
Této želvě však krunýř zachránil život. Nezkušení nováčci Ali a Missy se totiž lovu a životu v divoké savaně teprve musí naučit.