Článek
Sváteční šaty, poslední portréty, sepsání poslední vůle a přibližně desetiminutový pobyt v uzavřené rakvi. Taková je náplň „pohřebního kurzu”, na který od roku 2012 dorazilo již 25 tisíc lidí.
„Jakmile si uvědomíte, co je to smrt, a v podstatě ji zažijete, přijmete nový přístup k životu,” říká 75letý Jae Hee Cho, jeden z absolventů programu „umírání v klidu”, který je nabízen zejména seniorům. Není však výjimkou, že program absolvují i zástupci mladší generace.
Změna života
Do rakve si lehl i 28letý student Jin-kyu Choi, který podle svých slov až příliš často vídá v ostatních lidech konkurenci. „Když jsem ležel v rakvi, přemýšlel jsem, jaký to má vlastně smysl,” říká muž, který se podobně jako spousta mladých Jihokorejců potýká s tlakem okolí.
Místo řešení sebevraždy na studentky čekaly erotické radovánky
Důraz se klade především na kvalitní vzdělání a dobré uplatnění na trhu práce. Jin-kyu by přitom rád rozjel vlastní podnikání, než plnil očekávání v podobě soupeření na trhu práce.
„Je důležité se o smrti dozvědět už v mladém věku,” myslí si profesor Eun-sil Yu, patolog, který rovněž vydal publikaci věnovanou smrti. Podle společnosti, která program nabízí, pomáhají zážitky lidem měnit životy, uvědomit si skutečné hodnoty, vážit si rodiny a vlastního života, což je v zemi s vysokým výskytem sebevražd důležité.