Článek
Tento útvar vznikal nejméně 50.000 let a sestává převážně z kombinace mědi, železa, zinku, zlata a stříbra. Vytvořily jej proudy horkých, kovem nasycených mořských vod," napsal autor objevu, mořský geolog Peter Rona z Rutgersovy státní univerzity v New Jersey.
Ve svém článku o průzkumu zdrojů mořského dna v časopise Science Rona vyslovuje přesvědčení, že tyto oblasti překypují cennými nerosty a biologickými materiály. Některé minerály a drahé kameny odnášejí do oceánu řeky. Například cínová ruda byla nalezena u pobřeží Thajska, zlato u pobřeží Aljašky a Nového Zélandu a diamanty v moři nedaleko Jižní Afriky.
Ale klasický pohled na oceány coby "veliké vany" naplněné materiálem spláchnutým z kontinentů je podle Rony mylný. Ve skutečnosti se experti domnívají, že většina minerálů na mořském dně pochází z hlubin země. Trhliny v zemské kůře totiž dovolují vodě prosáknout kilometry hluboko do žhavých vrstev pláště zemského jádra. Tady se voda ohřeje na nesmírnou teplotu a prudce vybuchuje ven, čímž vytváří podmořské sopečné jícny.