Článek
Mláďata již brzy spatří poprvé přírodu. Na jaře budou spolu s dospělými jedinci vypouštěna do volného výběhu. „Vypouštění oryxů je závislé na počasí. Většinou k němu dochází v květnu, od října pobývají v zimovišti,“ uvedla zooložka Libuše Veselá.
S tím podle ní souvisí i březost samic, která trvá něco málo přes osm měsíců, a následné datum porodů. „Čím dříve můžeme oryxe vypustit ze zimoviště, tím dříve samice venku zabřeznou, a tím dříve se na zimovišti rodí mláďata,“ poznamenala zooložka.
Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této pouštní antilopy v Evropě. Od roku 1973, kdy tu byl zahájen jejich chov, se zde již narodilo 327 mláďat. V roce 1975 získala zoo i zvířata z odchytu v Namibii.
Olomoucká zoo má novou chloubu: mláďata krokodýla
Tento poddruh africké pouštní antilopy zdobí jedinečná černobílá kresba, stejně jako typický úhoří pruh na zádech. Jejich vzhled pak umocňují dlouhé rohy.
Ve volné přírodě jejich skupiny čítají přibližně patnáct členů. „Někdy se však stáda při dlouhých cestách za vodou a potravou setkají a dále pokračují v počtu až 200 jedinců,“ konstatovala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.