Článek
Úřady informovaly, že již zadržely čtyřicátníka, který se v blízkosti kozla v pátek v časných ranních hodinách pohyboval a dle svědků působil podezřele. Zda jde opravdu o pachatele, odhalí až následující dny.
Slamění kozli jsou pozůstatkem předkřesťanských tradic a lidé ve Švédsku si je vyráběli u příležitosti zimního svátku Yule. Vyrábí si je dodnes, obří kozel ve městě v Botnickém zálivu je však speciální. Nikoliv svou velikostí, ale historií.
V roce 1966 byl slaměný kozel v rámci marketingové kampaně vztyčen v Gävle poprvé. Místním se příliš nelíbil a shořel na Nový rok.
Jak připomíná agentura Reuters, během dalších let byl kozel přejet autem, rozstřílen ohňostrojem či jednoduše rozmlácen holemi. V dalších letech pokusy o zničení zahrnovaly hackování bezpečnostních kamer či plán na „únos“ helikoptérou. Britští sázkaři dokonce vypisují kurzy, zda kozel „přežije“ svátky.
Místní úřady se snaží kozla uchránit. Město najímá hlídače, instaluje kamery či natírá kozla zpomalovači hoření. Zdá se však, že o to víc to berou místní jako výzvu – kozla se jim povedlo zničit celkem v 35 případech.
Radní z Osla projednají nápravu ostudy s vánočním stromem pro Londýn
Jeden z nejznámějších pokusů pochází z roku 2005, kdy dva muži v kostýmech Santa Clause a Perníčka zapálili kozla vystřelením několika zápalných šípů. Nikdy nebyli dopadeni. Letošní spálení kozla přerušilo úspěšnou sérii úřadů, povedlo se ho spálit po pěti letech.
Pozn. redakce: V článku jsme opravili fakt, že se nejedná o tradiční vánoční kozu ale o vánočního kozla. Symbol kozla je ve skandinávských zemích spojován s vozem boha Thóra, který byl tažen kozly jménem Tanngnjóst and Tanngrisni (Skřípející zuby a Cenící zuby). Laskavým čtenářům děkujeme za upozornění.