Článek
Za nezvyklý fenomén, který byl pozorován na mnoha místech USA, může mrazivé počasí a ideální klidové atmosférické podmínky. O světelných sloupech informoval server CNN. V uplynulých dnech fotografie těchto sloupů sdílela řada Američanů na sociálních sítích.
„Bylo to téměř, jako dívat se na polární záři, protože ty sloupy poskakovaly a měnily svůj vzhled,“ uvedl meteorolog Bill Taylor z Národní meteorologické služby v Nebrasce.
Light pillars are one of the best winter time phenomena! They only happen on very cold nights when ice crystals settle near the surface and help to refract and reflect beams of light straight up! These are from Grant, MI on Sunday night by Heather Allerding. #wmiwx #winter pic.twitter.com/xID8uS1tqF
— Ellen Bacca (@ellenbacca) February 9, 2021
Jde o krystaly ledu většinou šestiúhelníkového tvaru, které jsou tak lehké, že se vznáší ve vzduchu. Aby mohlo dojít k jevu, musí být příhodné povětrnostní podmínky – velký mráz a bezvětří. Ledové krystaly pak zformují útvary podobné sloupům, které volně plují atmosférou.
WOW! Light Pillars seen early this morning (light reflection from ice crystals) in Algona, Iowa. Photo courtesy of @cyclonecougar #IAwx pic.twitter.com/DAgaLcpbxa
— Mark Tarello (@mark_tarello) February 5, 2021
Od ploch krystalů se pak odráží zdroj světla. Může to být měsíční svit, ale mnohem častěji jsou to umělé zdroje, jako je například pouliční osvětlení. „Čím výš jsou krystaly, tím vyšší jsou pak i světelné sloupy,“ uvádí Národní meteorologická služba ve Wisconsinu.
Fotograf pořídil působivé snímky polární záře. Z výšky téměř 40 kilometrů
Není jasné, za jakých teplot přesně světelné sloupy vznikají. Teplota se však většinou pohybuje kolem minus 25 stupňů Celsia.