Článek
Počin, který zní na první dobrou neuvěřitelně, je zachycen na časosběrném videu. O stavbu objektu s názvem Living Building se staraly tři jeřáby a velké množství stavebních dělníků.
Budova vznikla sestavením samostatných modulárních jednotek, které byly předem vytvořeny v továrně. Ty měly velikost přepravních kontejnerů a byly vyrobeny z nerezové oceli. Na místo je dopravily nákladní vozy.
Když byly tyto jednotky sestaveny a upevněny, začali dělníci s instalací vody a elektřiny. Na videu je pak také vidět, že společnost se v uvedeném čase stihla postarat i o vybavení jednotlivých bytů nábytkem.
Za 28 hodin a 45 minut tak byly byty připraveny k nastěhování. Zatímco developeři se chvástají, že jde o „nejkratší dobu výstavby na světě“, je otázkou, zda rychlostí výstavby neutrpěla kvalita a zda je budova bezpečná.
Broad Group si však za svým počinem stojí. Tvrdí například, že podlahy jsou díky nerezové oceli stokrát silnější než podlahy u běžných domů.
Stejnou metodou i mrakodrapy
Společnost navíc věří, že stejnou stavební metodu lze využít i ke stavbě mrakodrapů a veřejných budov. „Je to dokonale vhodné pro luxusní rezidence, dvěstěpodlažní mrakodrapy a také pro veřejné a obytné budovy,“ uvedli zástupci firmy.
Deník Daily Mail informuje, že v roce 2012 stejná společnost představila kontroverzní plán na vybudování 220podlažního mrakodrapu pomocí modulárních jednotek za pouhých 90 dní. Stavba však nebyla nikdy dokončena kvůli bezpečnostním obavám a nesouhlasu vlády. Základy budovy jsou nyní využívány pro účely rybí farmy.