Článek
Oceánští biologové tohoto živočicha znají pod latinským názvem Urechis unicinctus. Korejští rybáři, kteří mořského červa používají jako návnadu, mu říkají gaebul a nic lichotivého to neznamená. Jeho název v sobě nese označení pánského přirození. Není se čemu divit, vzhled mořského červa opravdu připomíná kroutící se penis.
Zobrazit příspěvek na InstagramuPříspěvek sdílený Chukwunwikezarramu Okumephuna (@okumephuna), Pro 13, 2019 v 8:51 PST
Na plážích v Kalifornii u San Franciska nyní mohou jejich návštěvníci spatřit tisícovky těchto stvoření. Díky zimním bouřím totiž moře smylo vrstvy v písečných mělčinách, kde tito tvorové žijí, a odhalilo tak, co se jindy hluboko pod pískem skrývá.
V Koreji a Číně je to vyhledávaná pochoutka
Přesto je počet těchto tvorů na plážích udivujících. Většinou se totiž vyskytují v hlubinách asijských moří, právě s výjimkou Korejského poloostrova, kde pobývají v písčitých mělčinách.
Zobrazit příspěvek na InstagramuPříspěvek sdílený Bay Nature Magazine (@baynaturemagazine), Pro 11, 2019 v 11:58 PST
Penisové ryby, jak se jim říká v anglosaských zemích, jsou dlouhé 10–30 centimetrů a mají falický tvar těla, který je přizpůsoben k životu v podzemí. Tam si pak vyhrabávají cestičky, v nichž pobývají. Živí se planktonem, bakteriemi a dalšími malými živočichy.
Delikatesa, nebo týrání zvířat? V New Yorku odhlasovali zákaz tradičního pokrmu
Zatímco na kalifornských plážích se touto nebývalou úrodou hostí zejména rackové a vydry, v korejské a čínské kuchyni je gaebul oblíbenou pochoutkou, a to nejen proto, že byl po staletí kvůli svému tvaru považován za afrodisiakum. Jedí se buď za syrova, nebo se připravují na grilu. Ti menšího vzrůstu se požívají v celku, 30centimetroví mackové jsou rozsekáni na plátky.