Článek
„Mangusty liščí jsou šelmičky, které jsou zvyklé lovit. V přírodě uloví i hada, což tady nejde, ale snažíme se jim to zpestřit alespoň nějakým způsobem. Například tím, že jim schováme potravu do kartáčů, míčků nebo do starých hadic s dírami,“ vysvětlila Novinkám Markéta Lavická, specialistka na enviromentální enrichment v Zoo Praha.
Enviromentální enrichment |
---|
Jde o obohacení programu a zpestření života zvířat chovaných v zajetí. Zvířata udržuje mentálně i fyzicky tak, jako by byla v divoké přírodě. Program má narušit každodenní rutinu. Enrichmentem je i vytvoření například skupiny zvířat v počtu, v jakém se běžně vyskytují v přírodě, zahrnuje i způsoby podávání potravy, který od zvířete vyžaduje jistou snahu se k jídlu dostat. |
Podle Lavické je pro celkovou pohodu zvířat aktivita velmi důležitá, mnohdy zásadní. Pro některé druhy může být dostačující již samotná existence sociální skupiny, jindy pomůže vizuální kontakt se zvířaty v sousedství či přítomnost návštěvníků. Řada jedinců však uvítá větší míru rozptýlení a podnětů.
Zábavu si užívají i ostatní zvířata
To se samozřejmě týká všech zvířat. Například pralesním psům umísťují chovatelé kusy masa do dřevěných špalků s vyvrtanými otvory, hrabáčům plní krmnou průhlednou trubku červy.
Z trubky hrabáči svou potravu vybírají dlouhým lepkavým jazykem podobně jako v přírodě z mravenišť nebo termitišť.
Pro mláďata je netradiční získávání potravy obzvlášť vítanou zábavou. Sameček slona indického Max tak radostně doluje seno z papírového tubusu.