Hlavní obsah

Luskouni z Tchaj-wanu už jsou v Praze

Dvojice luskounů, které bude chovat pražská zoologická zahrada, ve čtvrtek odpoledne přiletěla do české metropole. Na Twitteru to uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Samec a samice luskouna krátkoocasého do Prahy dorazili ze zoologické zahrady v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Dar luskounů je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) součástí spolupráce mezi Prahou a jejím partnerským městem Tchaj-pejí.

Foto: Reuters

Luskoun (ilustrační foto)

Článek

Chovný pár šupinatých savců bude v zoologické zahradě v pražské Troji obývat expozici Indonéská džungle. Veřejnost bude moci tyto zástupce v přírodě ohroženého druhu pozorovat podle dřívějšího Bobkova vyjádření od poloviny května. Do té doby budou zvířata v karanténě.

Ukrajinští uprchlíci obdivují pražskou zoo. Vstupné je za symbolickou korunu

Domácí

Zástupci Prahy a Tchaj-peje podepsali partnerskou smlouvu v roce 2020. Minulá pražská garnitura v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) usilovala o zapůjčení pandy z Číny, v roce 2016 také město uzavřelo sesterskou smlouvu s Pekingem. Smlouva obsahovala klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Nynější vedení města v čele s Hřibem chtělo ze smlouvy s Čínou tento článek odstranit, což Peking odmítl. Než Praha stačila smlouvu vypovědět, učinila tak druhá strana.

Luskoun je šupinatý savec, který se živí mravenci a termity. Nyní je na pokraji vyhynutí a patří mezi nejčastěji pašovaná zvířata. Nejvíce se s luskouny obchoduje v Číně, Malajsii, Hongkongu a ve Vietnamu.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature - IUCN) řadí mezi ohrožené druhy všech osm asijských a afrických druhů luskounů. Za posledních deset let byl odhadem uloven více než milion jedinců tohoto druhu. Důvodem je to, že příslušníci některých tradičních asijských a afrických kultur připisují šupinám luskounů léčivé účinky. Šupiny mají pomáhat například s kožními problémy, s artritidou i astmatem. Tito savci vzhledem připomínající šišku se ale loví i kvůli masu. Někteří Asiaté ho považují za luxusní delikatesu a symbol bohatství a vyššího společenského postavení.

Pražané, nebojte se koronaviru, luskouni z Tchaj-peje dostanou roušky, vtipkuje Hřib

Domácí

Pražská zoologická zahrada spolu se zoo v Olomouci a Ostravě patří mezi hlavní partnery programu Trenggiling Conservation Program (TCP). Má mimo jiné za cíl snížit ilegální obchod s luskouny ostrovními skrze vzdělávání obyvatel Sumatry a vybudovat záchranné a rehabilitační centrum pro luskouny. Program na záchranu luskounů zaštiťuje indonéská nadace PASAL Foundation, kterou v roce 2017 založili čeští ochránci přírody.

Výběr článků

Načítám